Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz; yaklaşık 2.000 yıldır yetiştirilen ve insanlar aracılığıyla kullanılan bir bitkidir. Çalışmalar bu bitkinin tıbbi özellikleri nedeniyle orta çağdan beri popüler olarak kullanıldığını gösteriyor. Kelimenin kökeni Yunancadan gelmektedir. Eski Yunanlılar aracılığıyla kutsal kabul edildiğinden ve bununla birlikte iyileştirici özellikleri olduğunu bildikleri için bu bitkinin, mezarları süslemek için kullanıldığı düşünülmektedir. Maydanozu yemekleri süslemek için ilk kullanan Romalılar oldu. Ancak son zamanlarda birçok toplumda maydanoz bir garnitür olarak görülüp kullanıldıktan sonra atılmaktadır. Bunun sebebi birçok kişinin maydanozun besin değerlerinden ve sağlığa yararlarından habersiz olmasıdır.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Birçok maydanoz çeşidi olmasına rağmen bunların arasında 2 türü en popüler olanlarıdır. Bunlar düz yapraklı ve kıvırcık yapraklı tipleridir. Düz yapraklı maydanozlar daha kıvrımsız, sivridir ve bunlara İtalyan maydanozu da denir. Bu çeşitlerin sıhhat faydaları da iyi bilinir ve tıbbi amaçlar için çok yaygın olarak kullanılır. Orta ve Doğu Avrupa mutfağında kullanılan daha bir çok çeşidi vardır. “Hamburg Maydanozu” olarak bilinen bir türünün büyük, beyaz şalgam benzeri bir kökü ve uzunca boylu, eğrelti benzeri yaprakları vardır. Hamburg maydanozunun kökü çorbalarda ve salatalarda kullanılabilir, yapraklarının ise kereviz benzeri bir tadı vardır. Tüm bu çeşitler arasında, İtalyan maydanozu çok daha kuvvetli bir lezzete sahiptir ve daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Besin Değerleri:


K vitamini, A vitamini, beta karoten, C vitamini, demir ve folat bakımından çok zengin bir kaynaktır. Bunların dışında diğer vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içerir ve bununla birlikte kalorisi çok düşüktür. Maydanoz myristicin, limonen, öjenol, alfa-tuyen gibi uçucu yağ bileşikleri içerir. Apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’in gibi flavonoidler de bu bitkide mevcuttur. Bu bileşikler önümüzdeki birkaç paragrafta ele alınacak eşsiz sıhhat yararlarını bizlere sunar.

Sağlık Faydaları:

Çorbalar, et yemekleri ve daha bir çok yemeği süslenmesinin haricinde içerdiği sayısız besin maddeleriyle sağlığa bir çok faydası vardır. Maydanoz çayı farklı sıhhat sıkıntıları için bir çare olarak kullanılmaktadır. Bu bitki şişkinlik, hazımsızlık ve adet bozukluklarını tedavi etmek için, Antik Yunan ve Ayurveda tıbbında kullanılmıştır. Bilhassa yapraklar, kökler ve tohumlar olmak üzere bu bitkinin neredeyse tüm parçaları tıbbi amaçlar için kullanılır. Bununla Birlikte çoğunlukla tıbbi amaçlı kullanılanın İtalyan maydanozu olduğu gözlenmiştir.

-Kalp damar sağlığına iyi gelen folat içerir. Folat homosisteini (yüksek düzeylerde kan damarlarına zarar verebilen tehlikeli bir molekül) zararsız moleküller haline dönüştürerek, felç ve kalp krizi riskini azaltmak için yararlıdır.

-Maydanozun düzenli tüketimi kan basıncını düşürmek için yararlıdır ve yüksek tansiyona bağlı olabilecek hastalıkların riskini azaltır.

-Maydanozun en önemli yararlarından biri de sağlıklı böbrek fonksiyonlarını sağlamasıdır. Fazla su ve tuzun atılmasını sağlar. Bu bitki bununla birlikte mesanenin güçlendirilmesi ve böbrek taşlarının önlenmesi için iyidir.

-Damarlarındaki yapışkan kalıntıların erimesini sağladığı böylelikle kan damarlarının temizliği için iyi olduğu söyleniyor. Maydanoz bununla birlikte kan damarlarının esnekliğini sağlamak için de iyidir.

-Maydanozdaki yüksek C vitamini seviyeleri osteoartrit ve enflamatuar poliartrit gibi romatoid artrit çeşitlerinin oluşmasını engeller.

-Cinsel fonksiyonların artırılması da maydanozun sıhhat yararlarından biridir. Bununla Birlikte adet sorunlarını tedavi etmek için bir bitkisel ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılır.

-Uygun hücre bölünmesinde folat önemli bir rol oynadığı için bu bitkinin tüketimi, tümörlerin önlenmesi için de yararlıdır. Bilhassa kolon ve serviks kanserine neden olan anormal ve hızlı hücre bölünmesini önler. Maydanozda bulunan antioksidanlar ve flavonoidler de tümör ve kanserin gelişiminin önlenmesinde yararlıdır.

-Maydonoz içerdiği yüksek klorofil içeriği sayesinde nefesin tazelenmesini sağlar ve kötü ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.

-Ayrıca sağırlık, kulak enfeksiyonları, çürükler, sindirim sorunları, kansızlık, ishal, safra taşı, gut, böcek ısırıkları, karaciğer tıkanıklığı, dişlerin güçlendirilmesini sağlar ve bununla birlikte kilo vermede çok etkilidir.

Kurutulmuş hali bile farklı sıhhat sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Kuru maydanoz bilhassa mide-bağırsak bozukluklarını ve üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Tüm bu yararlarını düşündüğünüzde maydanoz mucize bir bitkidir. Bundan Sonra sadece yemekleri süslemek için değil sağlığınız için de maydanoz tüketmeyi unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.