İş dünyası, ana gündemin seçim değil, ekonomi olmasını istiyor

Mersin ticaret ve sanayi odası (mtso) başkanı şerafettin aşut, ekonominin en durgun olduğu içinde bulunduğumuz dönemde bile dünyanın çok kısa sürelerde.

İş dünyası, ana gündemin seçim değil, ekonomi olmasını istiyor

www.gercekportal.com

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, ekonominin en ölmüş bulunduğu içre bulunduğumuz devirde de dünyanın begayet çelimsiz sürelerde kendisinde gözden geçirme yaptığına ve konuşu hareketlerini ona bakarak belirlediğine ilgi çekerek, “Türkiye’nin ana gündemi de seçme değil, iktisat olmalı” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, ekonominin en ölmüş bulunduğu içre bulunduğumuz devirde de dünyanın begayet çelimsiz sürelerde kendisinde gözden geçirme yaptığına ve konuşu hareketlerini ona bakarak belirlediğine ilgi çekerek, “Türkiye’nin ana gündemi de seçme değil, iktisat olmalı” dedi.


MTSO Başkanı Aşut, iş dünyasının 7 Haziran seçimleri sonra oluşacak eskimemiş hükümetten mukteza Mersin mukteza Türkiye ekonomisi namına beklentilerini İHA muhabirine anlattı. En ölmüş zamanın yaşandığı bu zamanlarda bile acun ekonomisi begayet çalışkan bulunmasına karşın, Türkiye’de aylardır seçme konuşulmasını eleştiren Aşut, ekonominin zir sıralara düşmesinden yakındı. Türkiye’nin ana gündeminin seçme değil, iktisat olması icap ettiğinin altını çizen Aşut, “Türkiye’nin ana gündemi seçme olmamalı. Artık seçimin 2.-3. planda olması gerekiyor. Çünkü acun begayet çelimsiz sürede, günlerle değerlendirilerek kendisinde gözden geçirme yapıyor ve konuşu hareketlerini ona bakarak planlıyor. Şu anda ekonominin dünyada en ölmüş bulunduğu devirde bunu yapıyor. Dünya ekonomisinin bu büyüklüğünde çalışkan cereyan etmiş bulunduğu aynı dönemde, tığ aylardır yöntem ve seçme konuşuyoruz. Şu anda iktisat 3.-4. sıralara düştü” niteleyerek konuştu.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ MUTABAKATI VE TTIP İLE İLGİLİ KONULARI HEPİMİZ ATLADIK”

Dünyadaki konuşu gelişimleri Türkiye’nin doğru koklaması icap ettiğini vurgulayan Aşut, iş dünyasının, Gümrük Birliği Mutabakat Zaptı ile Avrupa Birliği (AB) ve Amerika arasındaki başıboş tecim anlaşması bulunan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’na (TTIP) merbut açık ve konkre neticeler beklediğini söyledi. Aşut, “Gümrük Birliği revizyonu kapsamında mutabakatla ilgilendiren mevzuları tamamımız atladık. Biz bunu mürekkep iki el söyledik amma maatteessüf o konuların tamamını atladık. Atlayınca şu anda AB’de Gümrük Birliği’nde ne oldu, anlaşmanın bugün, erte imzalanmış olması lazımdı, orada aynı nesne yapılmadı. TTIP’teki durumumuzla ilgilendiren netleşen aynı nesne yok. Siyasilerden, seçme sürecinde TTIP ve Gümrük Birliği uyuşma zaptıyla ilgilendiren ‘biz şunları şunları yapmalıyız’ yahut ‘bu hükümet bu tarz şeyleri bunları fire yaptı, tığ bunu yapacağız’ niteleyerek konkre izahat beklerdim” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİK VE YAPISAL SORUNLARDA ÇOK SERİ KARARLAR ALINIP YÜRÜRLÜĞE KONMALI”

Bu çerçevede önceliğin iktisat olması icap ettiğinin altını çizen Aşut, seçme sonrası amacıyla de bitişik ülkelerle ilgilendiren iş dünyasının beklentilerine merbut şunları söyledi: “Şu anda çevremiz elhak aynı acı çemberi. Bu acı çemberinin aynı an önceki ortadan kalkması lazım. Bu acı çemberine bizim de körükle yaklaşmamamız, az buçuk bu alanlardan ırak durmamız lazım. Ama süsleyici değil, bihakkın ırak durmalıyız. Çevremizdeki ülkelerle mutabakatı fakat iş dünyası gerçekleştirebilir. İş dünyası bu tarz şeyleri gerçekleştirebilirse o antlaşma anlaşılan neticelere gitmiş olacağız.”

Seçim sonrası oluşacak eskimemiş hükümetten beklentilerini de sıralayan Aşut, iş dünyasının ivedi şekilde konuşu ve strüktürel problemlerin çözülmesini istediğini belirterek, “Yeni devirde eskimemiş hükümetten, ivedi şekilde konuşu ve strüktürel problemlerin ortadan kaldırılacağı begayet dizi kararlar alınıp yürürlüğe konulmasını istiyorum. Bu mevzuda ne yapılabilir, onu ortaya koymalıyız. Son hükümet sürecinde de begayet ehemmiyetli mevzuları gerçekleştirdi. Mesela, KKDF’nin (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ortadan kaldırılması begayet değişik aynı şey. İran ile meydana getirilen Tercihli Ticaret Anlaşması’nda ortaya sâdır mahsul gamının behemehâl toplumla paylaşılması lazımdı. Şu anda hükümet fail iktisat yönetiminin toplumla paylaşılması, bizim dizi aynı biçimde cereyan etmemiz lazımdı” halinde konuştu.

“SİYASİLER PODYUMLARDA İSTEDİKLERİ KADAR BOY GÖSTERSİN AMA BİZİM EV ÖDEVİMİZİ YAPMAMIZ LAZIMDI”

Siyasilerin podyumlarda destan gösterdiğini, fakat iş dünyasının beklentileriyle ilgilendiren konkre aynı ebat ortaya konmadığını dile getiren Aşut, iş dünyasının, ‘dedim ki, yapmış oldu ki, etti ki, deposu nedir’ sözleriyle uğraş ettiğini söyledi. Aşut, “Siyasiler podyumlarda destan göstersin, istedikleri büyüklüğünde konuşsun amma bizim ev ödevlerimizi yapmamız lazımdı. Bizim şu anda İran’ın içre olmamız lazımdı. MTSO şekilde bu ay böylecene İran’da Tarım Fuarı’na gidiyoruz. Ama Tercihli Ticaret Anlaşması’nda şu anda İran’ın ekincilik ürünleriyle ilgilendiren ağız ağıza himayecilik var. Bununla ilgilendiren ne yapabiliriz, ne çözebiliriz, onu araştıracağız. Sektörün temsilcileri ve cebin tarafta buluşturacağımız düet tecim görüşmelerini yapabileceğimiz aynı yapıyı cebin tarafta kurduk. İnşallah oradan aynı akıbet çıkaracağız. Tabi bizim dizi cereyan etmemiz geçişsiz amma maatteessüf begayet çarliston biber süredir, ‘dedim ki, yapmış oldu ki, etti ki, deposu nedir’ sözleriyle uğraş ediyoruz. Bizim önümüze bakmamız lazım” dedi.

Portal-Hayata Dair

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.