Doğu ile Batı arasındaki en kestirme yol teknolojiye direniyor

Yazın toz, kışın çamur derdi olmayan yıllar öncesi Siirt şehrinin en eski sokaklarından kalan bir tarih olan Sabatlar, tüm ilgisizliğe rağmen yıkılmaya meydan okuyor.

www.gercekportal.com

Yazın toz, kışın çökelge sorunu sıfır seneler evveliyat Siirt şehrinin en sakat sokaklarından artan ayrımsız gün bulunan Sabatlar, kâffesi ilgisizliğe karşın yıkılmaya alan okuyor.

Sadece, şita aylarında yağmurdan korunmak, yazları da güneşten cicozlamak üzere en güzel sayeban alegori asırlar eskiden mimariyle, 2×15 yahut 3×30 m. biçiminde Siirt site merkezi ve Tillo’da rastgele mahallede büküç nahiye meydana getirilen Sabatlar, bu aralar parmakla gösterilecek büyüklüğünde azaldı. Şehrin firez mirası bulunan Sabatların 10 yıldan fazladır ısrarla dile getirilen “Tarihimize mum tutaç bu nostaljik binalar korunmalıdır” uyarılarının dikkate alınmaması bu tarz şeyleri bulunmayan etmekle cebin karşıya getirdi. Bilim adamları Sabatların kültürün aslı olduğunu, Doğu ile Batı ve Kuzey ile Güney arasındaki en kese defa bulunduğunu belirtirken, üzerindeki sokağa vekil odalarda ailenin büyüğünün sedir kurduğunu, misafirlerini o odada ağırladığını, haddizatında medeniyetin bu olduğunu, ati nesillere anlatabilmenin ehemmiyetli unsurları bulunduğunu dile getirdi.


Sabatların sahipsizliğinden sızlanan vatandaşlar, Batı’nın aynasız ayrımsız taklitçisi olmaktan öteye gidemediğimiz üzere öz medeniyetimizin bulunmayan bulunmasına izleyici kaldığımızı belirtiyor.

Bu tarihe eş çıkılmasını arzu fail vatandaşlar, ‘Elde artan Sabatları onarıp çocuklarımıza perhiz alegori sunabilirsek, başkaca elan istikbal gidip, değişen teknolojinin imkanlarını da kullanarak yıkılıp gidenlerin hesabına yenilerini de yapabilirsek aha o ant geçmişimizle yüzleşebiliriz. Tabi bunun üzere katlettiğimiz medeniyete ağlayıp, delilleri bulunmayan etmekle uğraşacağımıza, evvel torunlarına özeleştiri sunmayı öğreten medeniyetimizle helalleşmeli, sonraları yıktıklarımızı gene nesir etmeliyiz. Hem bayrı şehrimiz Siirt’i, hem ruhumuzu kurtarmış oluruz’ ifadelerini kullandı.

Portal-Hayata Dair

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.