Sabahattin Ali‘nin ölümünün 67. Yılı! S. Ali Kimdir?

sabahattin-ali-kimdir-olum-yil-donumu

‘’ Kürk Mantolu Madonna ‘’ kitabı yazarı olan Sabahattin Ali’nin bugün ölümümün tam olarak 67. Yılıdır.  5 yıl boyunca en çok satan kitaplar listelerinden hiç düşmeyen ve 2016 tarihinde filmi de çekilecek olan ‘’ Kürk Mantolu Madonna ‘’ kiatbını 70 yıl öncesinde yazan Sabahattin Ali, yaşasa bugün 108 yaşındaydı.

Türk yazım tarihinin en büyük isimlerinden olan gazeteci ve yazar Sabahattin Ali 41 yıllık hayatına bir birinden güzel kitapları sığdırmıştır. Yaşasaydı daha da yazardı. Fakat ordudan atılmış bir subay tarafından 2 Nisan 1948 tarihinde Kırıkkale ilinin Sazara köyü yakınlarında, başından sopayla aldığı darbe sonucu öldürülmüştür. Aradan geçen 67 yıla rağmen ise cinayeti hala aydınlatılamamıştır.

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 tarihinde Edirne Vilayeti Gümülcine Sancağına bağlı olan Eğridere kazasında doğmuştur. Yazmaya ise Balıkesir’de yayınlanmakta olan ‘’Çağlayan’’ adlı dergide 1925 yılında yayınlanan şiirleriyle başlamıştır. Resimli Ay, Yedi Meşale, Varlık türündeki şiirleri dergilerde yayınlanmıştır. Öykü yazılarıyla da tanınmakta olan yazar Cumhuriyet döneminin ilk yıllarındaki gerçek edebiyat akımının da en büyük öncüsü olmuştur. İki toplumsal gerçekçi türdeki öyküleri ‘’Resimli Ay’’ dergisinde yayınlanmıştır. Şiirler, romanlar ve hikayeler yazmış ve çeviriler de yapmıştır. Asıl ününü de öykü ve romanlarıyla kazanmıştır. Konularını ise genellikle eşitsizliklerden seçen yazar Anadolu insanına yaklaşımıyla edebiyata yeni bir boyut da kazandırmıştır. Yazılarından daha çok ezilen insanların acılarını ve sömürülmelerini dile getirmiştir.


Başlıca eserleri ise şu şekildedir:

Hikaye Kitaplar

‘’Değirmen, Ses, Yeni Dünya, Kağnı ve Sırça Köşk ‘’

Romanları

‘’ İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna ‘’

Şiirleri
‘’ Rüzgar ve Dağlar ‘’

Oyunları:
‘’Esirler ‘’

Oyun:
‘’ Esirler ‘’ şeklindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.