Savcı Mehmet Selim Kiraz Kimdir? Neden Öldürüldü? Bilmedikleriniz?

mehmet-savci-kiraz-neden-olduruldu-kimdir-bilmedikleriniz

Bu yılın en acı olaylarından olan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinin nedenini, kim olduğunu ve bilmediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde yaşanan şiddet olaylarına ne yazık ki bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu öyle halkın duymadan karambole bir faili meçhul cinayet değil. Türkiye’nin en kalabalık merkezi olan İstanbul’daki Çağlayan Adliyesinin 6.katında işlenen ve herkesin gözü önünde işlenen bir cinayet! Mehmet Selim Kiraz ismini yaşanan cinayet olayından önce birçoğumuz bilmiyorduk ama Berkin Elvan cinayeti ile ilgili soruşturma yapan savcı olduğunu cinayet sonrasında öğrenmiş olduk. Peki bu denli önemli bir davaya bakmakla görevlendirilen ve vahşi bir cinayete kurban giden Savcı Kiraz kimdir?


Berkin Elvan davasının son savcısı olarak görev yapan, Berkin ve diğerlerinin savunucusu olduğunu zanneden 2 hain teröristin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Mehmet Selim Kiraz, gezi olaylarında gaz fişeği ile başından yaralanarak 269 gün yoğun bakımda yatan Berkin Elvan’ın faillerinin bulunması için her türlü riske giren bir adamdı. Çünkü Savcı Kiraz bu göreve 2014 yılının Eylül ayında atandığında bu dosya yaklaşık olarak 3 aydır tozlu raflarda yerini koruyordu ve sahipsizdi.

Berkin Elvan’ın babası olan Sami Elvan ve avukatları Evrim Deniz neden bir iddianamenin hazırlanıp bu işi yapanlara dava açılmadığını sormuş ve böylelikle yeni bir süreç başlamıştı. Savcı Kiraz bu girişimden sonra ilk olarak fişeği atan kişilerin aynı polis memuru olup olmadıklarını öğrenmek amacıyla Adli Tıp Kurumunu devreye sokarak bunun tespit edilmesini sağladı. İstanbul Cumhuriyet savcısı olan Kiraz, ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazarak bu 3 polis memurunun aynı kişi olduğu ancak yüzlerinin belirlenemediğini açıkladı. Ardından polislerin resimleri geldi ancak 12 gün sonra terzilik yaparak okuyan ve iki çocuk babası olan Savcı Kiraz, 2 teröristin rehin alması sonucu ülkenin kara günlüklerine adını çoktan yazdırmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.