2015 LYS Sınavı Başvuru Tarihi ve LYS Sınav Tarihi

2015-LYS-sinav-tarihi-ve-basvuru-tarihi

YGS sınavında ter döken milyonlarca gencimiz bir sonraki aşama olan LYS’ye girecekler. Peki, LYS başvuru tarihi ne zaman, LYS 1, 2, 3, 4, 5 sınav tarihleri hakkında bilgileri sizlere aktarmak istiyorum.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının sona ermesi ile gözler Lisans Yerleştirme Sınavlarına çevrildi. LYS için başvuru tarihi 21 Nisan ve 30 Nisan 2015 olarak açıklanmıştı. YGS sınavındaki herhangi bir alandan 140 ve üstü alamayan öğrenciler LYS girme hakkını kaybedecekler. En az 180 ve üstü alan kişiler ise Lisans Yerleştirme sınavına girmeye hak kazanacaklar.


140 ve 180 puanları aynı anda kullandık kafanız karışmış olabilir, bu konuya da aydınlık getirmek istiyorum. YGS’de eğer 140 barajının altında kalırsanız tercih hakkını yok, LYS’ye de katılamayacaksınız. 140 ile 179.9 aralığında iseniz ön lisans ve açık öğretime başvurmak hakkınız olacak. YGS’de 180 ve üstü puan aldığınız takdirde LYS’ye de giriyorsunuz, bütün bölümleri de tercih edebiliyorsunuz. Sınavsız geçiş hakkı olanlar bu puanlamalardan muaftır.

Lisans Yerleştirme Sınavı LYS 1 yani Matematik 14 Haziran günü yapılacak.

Lisans Yerleştirme Sınavı LYS 2 yani Fen Bilimleri 20 Haziran günü yapılacak.

Lisans Yerleştirme Sınavı LYS 3 Edebiyat ve Coğrafya ise 21 Haziran’da yapılacak.

Lisans Yerleştirme Sınav LYS 4 Sosyal Bilimler 13 Haziran’da gerçekleşecek.

Son olarak LYS 5 İngilizce Dilinde yapılacak olan sınav tarihi ise 14 Haziran olarak belirlendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.