Güçlü Parola-Şifre Oluşturma Yolları Nelerdir

guclu-saglam-sifre-olusturma-yollari

Hepimiz internet dünyasında sürekli farklı şifreler, parolalar kullanmak zorunda kalıyoruz. Şimdi sizlere güçlü şifre oluşturmak için uygulanacak yollar nelerdir, onlara bir göz atalım.

Sosyal medyada oluşturduğumuz şifreler ya komple rakam, ya da 3-5 harf, birkaç rakamdan oluşuyor ama bu her zaman yeterli olmuyor. En güzel şifre oluşturma taktiği tekerlemelerdir, tabi hepsini yazmayacaksınız, sadece baş harflerini kullanacaksınız. Birde başlarına rakam, sonuna da özel karakterlerden ekleyeceksiniz. Mesela G harfini simgeleyen 6 harfini kullanabilirsiniz, aynı şekilde S harfi için de 5’i, oldukça basit ve etkili bir parola oluşturma yöntemidir.


Tekerleme ile aranız yoksa şarkılar da olur. En sevdiğiniz şarkıyı düşünün, Mesela ben Candan Erçetin’in, Söz Vermiştin Bana, Yanı Başımda Yaşlanmaya, Söv Vermiştik Bu Dünyaya… böyle uzar gider. Baş harflerine bakarsak, SVBYBYSVBD, tabi direk yine harfleri almıyoruz. S yerine 5, B yerine 8 ekliyoruz, şifremiz şu şekilde oluyor; 5V8Y8Y5V8D acayip bir şifre oldu ama bu da yeterli değil, sonuna ?$ gibi işaretler de koyabilirsiniz, ayrıca kendi uyguladığım diğer bir taktiği söylemem gerekirse S yerine $ işareti en kolay ve etkili parola oluşturma yöntemidir.

Sağlam bir şifre oluşturmak için işiniz ile ilgili kelimeleri de deneyebilirsiniz, harf, rakam ve özel karakter kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer bunları kolay şekilde unutuyorsanız, cebinizde bir not taşıyın, direkt şifre yazmasın, şifre ile ilgili ip uçları bulunsun. Yani, en sevdiğim şarkı, popüler tekerlemem, sayılar ve rakamlar, oluşturduğunuz cümlelerin sonuna koyduğunuz özel karakterleri unutuyorsanız, şifre hatırlamak için, sevdiğim şarkı ?$ gibi özel karakteri yazın, bu sayede şifrenizi hatırlamakta zorluk çekmezsiniz. Bazı kişiler klavye üstündeki izleri takip eden bir parola oluşturur. Mesela; 4 rakamında aşağıya doğru, 4rfvbnmko0*- olabilir. Şimdi bu çok anlamsız geldi ama klavye üzerinde bunları denediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız, parolanın sonundaki – yerine _ daha etkili bir parola olacaktır.

Kendi kafanıza göre bir şeyler de üretebilirsiniz, buradaki mantık her şeyden bir şeyler barındırmaktır, böylece şifreyi kırmaları çok zor olacaktır. Tabi, siz mailinize gelen bilmediğiniz dosyalara tıklarsanız, keylogger gibi programları bilgisayarınıza kurdurursanız işiniz zor, bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

guclu-saglam-sifre-olusturma-yollari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.