Samsung Exynos 7 Octa İşlemci Performansı ve Özellikleri

Samsung firması o kadar geniş model kitlesine sahip ki, artık işlemci alanında da en iyisi olmak için Exynos 7 Octa işlemcisini sundu. Performansı ve özellikleri merak edilen modele şöyle bir değinelim.


Qualcomm, Mediatek, İntel gibi büyük üreticiler ile yarışa giren Samsung, bakalım Exynos 7 Octa ile nasıl bir çıkış yakalayacak. Bu yeni işlemcinin en büyük özelliği en son teknolojiyi kullanarak yapılması oldu. Önceki modeller 20nm gibi bir teknoloji kullanırken, Exynos 7 Octa 14nm ve 3D Finfet teknolojisinde yararlanılmış. Şimdi siz, bunlar ne anlama geliyor? Diye soracaksınız, boyut olarak daha küçük olacak, böylece en küçük modellere bile rahatça entegre edilecek. Küçük olmasına karşın performansı da diğer işlemcilere nazaran yüksek olacak. Performans açısından yüzde 20 oranın bir ivme gösterirken yüzde 35-40 arasında da daha az güç tüketecek. Bir önceki işlemcilere oranla 10 da 3 oranında daha yüksek performans sergileyecek.

Samsung Exynos 7 Octa işlemcisini illa bir model ile kıyaslamak isterseniz Snapdragon 810 uygun olacaktır. Tabi, işlemci fiziksel olarak karşımızda olmadığı için herhangi bir test yapılamadı ve bu yüzden net olarak bir şey söylemek zor. Mart aylarında sunulması beklenen işlemcinin fiziksel testlerinden sonra ayrıntılı bir inceleme haberi daha sunmaya çalışacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.