MEB 15 Bin Öğretmen Atamasını Gerçekleştirdi

Binlerce öğretmen adayının heyecanla beklediği o geldi ve çattı. MEB tarafından 15 bin öğretmen ataması gerçekleşti. Kimi öğretmenler üzüntüden göz yaşı dökerken, bazıları da sevinçten ağladı. Şubat 2015 atamaları yönetmelik yapılan farklılıklar ile gerçekleşmiş oldu.

Öğretmen olmak için önceden yaş sınırı vardı ve yayımlanan yönetmelikten sonra 40 olan yaş sınırında düzenleme yapıldı. 108 farklı branşta 75.962 öğretmen adayı başvurularını yaptı. Onaylanan başvurular sonrasında 15.000 öğretmen atandı. Siz de meb.gov.tr üzerinden atama sonuçlarını görebilirsiniz.


Bakanlık tarafından öğretmen açığının kapanması için yapılan açıktan, kurum içi atamalar ve milli sporcu atamaları olarak yapıldı. Taban puan ve kontenjan listesi baz alınarak ihtiyaç olan alanlara atama gerçekleşmiş oldu.

Öğretmen atamaları için 29 Ocak tarihi itibari ile başlayan başvurular dün akşam 6 civarında sona ermişti. Atamalardaki en büyük gelişme ise 28 Şubat mağdurlarına verilen hak oldu. O dönemde mağdur olan kişilerin yaşı çok ileride olduğu için sınırlamadan dolayı öğretmenlik atamalarına katılmayan kişiler bulunuyordu. 40 yaş sınırı aslında 28 Şubat mağdurları için özel bir düzenleme olarak getirildiği düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.