Katlamalı Harç Sistemi Tekrar Geldi

Katlamalı Harç Nedir

Başbakan Davutoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre üniversiteler için harç dönemi yeniden başlıyor. Bir süre evvel, üniversite öğrencilerden katkı payı alınmayacağına dair açıklama gelmişti, sonrasında okulu normal süreden daha uzun zamanda bitirenler için harç ödeme zorunluluğu gelmişti. Konu ile ilgili o kadar çok tepki geldi ki bu karar geri çekildi. 2014 Eylül tarihinde resmi gazetede yayımlanan karar sonrası katlamalı harç sisteminin tekrar geldiği söylendi.

Milli Eğiti Bakanı Avcı ve Başbakan Davutoğlu arasında yapılan görüşmelerden sonra böyle bir karar alındığı belirtildi. Peki, herkes tarafından merak edilen katlamalı harç sistemi nedir? Katlamalı harç sistemi, 4 senelik üniversiteyi bitirdikten sonra alttan kalan 1 dersi 3 ya da daha çok alma halinde alınacak paradır. 2 yıllık okuyan kişilerden ise okul bitiminden sonra kalan her ders için alınacak harç ücretine denilmektedir.


Bu yeni sistemi size örnekle anlatmak istiyorum. Üniversite ilk sınıftan 1 tane dersiniz kaldı ve 2 yıl boyunca bu dersi halen veremediniz. İşte, 3. Sınıfa geldiğinizde halen aynı dersi alıyorsanız bu ders için para ödemeniz gerekecek. 3 kerede de geçemediniz ve benzer dersi 4. Defa tekrar almak zorunda kaldınız, işte bu sefer ödeyeceğiniz ücret katlamalı olarak artacak. Aynı şekilde okulu zamanında bitiremeyen, zayıf dersi olanlardan da benzer bir ödeme alınacaktır.

1 dersi 3 kere aldıysanız katkı payının yüzde 50 oranında fazlasını ödemeniz gerekir, 4 kere alırsanız bu oran yüzde 100’e çıkar, 5 ve üstü durumlarda ise ödeyeceğiniz miktar yüzde 300 gibi devasa bir orana kadar yükseliyor. Okulun uzaması durumunda katlamalı harç sistemi daha da ağır oluyor. 4 senden sonra ilk aldığınızda yüzde 100, 2. Aldığınızda yüzde 200, 3. Aldığınızda yüzde 300, 4 ve yukarısı için yüzde 400 oranında fazla ödeme yapmanız gerekecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.