Akıllı Telefonlar Nasıl Temizlenmelidir?

Günümüzde hemen herkes artık akıllı telefon kullanıyor. Hatta artık herkesin telefon hastası olduğunu söylemek bile mümkün. Telefonların bu kadar moda olmasında şüphesiz kameranın gelişmesi, uygulama sayılarının artması, oyun kalitesinin PC oyunlarını bile aşması bu süreçte etkili oldu. Hepimiz telefona kılıf alıyoruz, sonra da temizleye gerek yok diye düşünüyoruz. Uzun bir süre sonra telefonun her yeri toz oluyor ve ileride hoparlör, kulaklık girişi, şarj girişi zamanla arızalanmaya başlıyor.

Akıllı telefon temizle işlemi ülkemizde sadece peçete ile silmek, kolonyalı mendil ile sadece camını ve arka kapağını silmekten ibaret olduğunu düşünüyoruz. Telefonunuzun uzun süre sağlam kalması, sizin de sağlık sorunları yaşamamanız için, nasıl temizlenmeli birkaç örnek vermek istiyorum.

Öncelikle, akıllı telefonların ekranını silmek için mikro fiber bezlerden kullanmalısınız. Eğer güneş gözlüğünüz veya normal gözlüğünüz varsa içinden çıkan bezleri kullanabilirsiniz.


Kulak temizleyen çubuklu pamukları da kolonya ile ıslattıktan sonra giriş bölümleri hafifçe siliniz.

Telefonu temizlemeden önce kapatmayı ihmal etmeyin. Genelde ekrandaki tozları, parmak lekelerini görmek zordur, bu yüzden kapalı şekilde temizlemek uygundur.

Kaliteli akıllı telefonların camları çok sağlamdır, darbe alsa bile zarar görmeyebilir ama bazıları hassas olduğu için abartı bastırmadan temizleyin.

Giriş kısımlarını temizlerken kesinlikle içine sıvı akmamasına özen gösterin, o yüzden giriş kısımları aşağı baksın, olası sıvı temasında direk aşağı aksın.

Islak temizleme yaptıktan sonra da mikro fiber bez ile her yeri kuruyana kadar iyice silin.

Kılıfları kullanmak faydalıdır ama ekran koruyucuları da ihmal etmemeye çalışın, seçeceğiniz kılıflar biraz daha tam kaplayan, toz almayan türden olursa telefonunuz daha uzun ömürlü olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.