Bilinmeyen Numaraları Gösteren Uygulamalar

Bilinmeyen Numaraları Gösteren Uygulamalar

Cep telefonu kullanıcılarının en nefret ettiği olaylardan biri de bilinmeyen numaraların kime ait olduğu, ne için aradıklarıdır. Özellikle sürekli banka, reklam, sigorta şirketleri arıyor, hadi bunlar yasal olduğu için sorun değil diye düşünebiliriz ama bir de işin içinde dolandırıcılar var.


Bilinmeyen numaraları öğrenebilmek için para ile hizmet veren 118 ile başlayan numaralardan bilgi alabiliriz ama onlar da öyle yüksek ücretler kesiyor ki bir daha numara sorgulamaya cesaret edemiyoruz. Akıllı telefonlar ne güne duruyor? Artık öyle uygulamalar var ki, pek çok şeyi kolayca öğrenebiliyoruz. Mesela CIA programı vardır, yalnız bu program kişilerin rehberlerini ele geçirip dağıtır. Yani, siz bu programı yüklediğinizde sistem bütün telefon numalarını kaydeder ve biri sizin rehberinizde olan numarayı sorguladığında size sonucu söyler. Ama komik isimler ile karşılaşabilirsiniz. Yani, size tam isim vermezler. Eğer birisi kaydettiği kişiyi Ahmet Abi diye eklemişse CIA programı size aynen bu ismi gösterir ki, pek sağlıklı değil ama yine de çok işe yarayabiliyor.

En sağlam programlardan biri Trueclaller uygulamasıdır. Bunu dünya üstünde 1 milyar kişinin kullandığını varsayarsak ne kadar etkili bir uygulama olduğunu da anlatmaya gerek kalmaz. Akıllı telefonunuzdan hemen Truecaller aramasını yaparak uygulamayı indirin ve bilmediğiniz numaraları nasıl gösterdiğini test edin. Artık kim bu beni arayın sorusunu sormanıza gerek kalmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.