Microsoft HoloLens Nedir, Özellikleri Nelerdir

Sanal gerçeklik kitleri hız kazandı ve Microsoft da bu kervana ayak uydurarak HoloLens isimli ürününü tanıttı. Oyun severler Microsoft başta olmak üzere ünlü teknoloji firmalarında da aynı şekilde bir hamle bekliyorlar. Her çıkan üründen sonra bir yenisi daha farklı özellikte ve gelişmiş olarak piyasaya sürülüyor. Google Glass, Facebook gibi kendini kanıtlamış dünyanın en zengin teknoloji firmaları milyarlarca dolar ödeyerek Oculus Rift tarzı sanal gerçeklik kitini satın alınca bu piyasanın önemi de gözler önüne serildi.

HoloLens, diğer gözlüklerden farklı olarak 2 özelliği bir arada taşıyor. Yani Google Glass gibi internette gezinirken, Oculus Rift gibi oyunlarda kullanabileceksiniz. Microsoft bu 2 modeli baz alarak daha kapsamlı bir model yapmış. Yapılan testlerde, gözlüğün en büyük özelliklerden biri hologramlar aracılığı ile iletişimler kurabilmeniz olacak.


HoloLens gözlükleri sizi bilim kurgu dünyalarına götürecek kadar etkileyici. Bahsettiğimiz hologram olayını sadece gözlüğü takan kişi görüyor, yani etrafta başka gören olmayacak. Mesela mutfakta yemek yapıyorsunuz, televizyonu büyük ekranda izlemek istiyorsunuz, HoloLens ile beraber koca bir ekran  her an yanınızda olacak.

HoloLens en büyük özelliği ise sensörleridir. Sizin göz bebeklerinizi öyle dikkatli takip ediyor ki, nereye bakarsanız oraya yöneliyor, sanki gözlük yokmuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Sensorun en güzel özelliği ise, hologram sanki orada sabitmiş hissi yaratabiliyor.

Bu sanal gözlük HPU isimli özel bir retina ekran kullanıyor ki, bu bir insanın normal görüşü ile aynı kaliteyi yakalamanızı sağlıyor. Bu gözlüğün üzerindeki lensler görüntüyü aktarmayı sağlıyor, bu yüzden odadaki başka kimse görüntüleri göremiyor, çok pahalı bir teknoloji olmasına rağmen Microsoft ucuza mal ettiği için kullanıcıyı da fazla zorlamayacak gibi görünüyor.

HoloLens diğer kitlere göre farklı, çünkü onlarda etrafı görmek zorlandığınız için evinizde ya da boş bir alanda rahatça yürüyemezsiniz. Bu gözlükte ise etrafı görüyorsunuz, yani hologramlar aslında oda içindeki gerçek eşyaların üstüne yansıyorlar. Diğer gözlüklerde etraf görünmediği için denge kayıpları yaşanıyor ve kişinin başı dönüyor. HoloLens sayesinde bu problem de ortadan kalkacak. Gözlüklü kullanıcıların işi biraz zor, şimdilik bu konuya tam çözüm getirilmese de mutlaka çalışmaları yapılıyordur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.