15 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak?    

Öğretmen adaylarının heyecanla beklediği 2015 atamalarının ne zaman yapılacağı sorusuydu? MEB insan kaynakları başkanından gelen bilgiye göre 6 Şubat günü 15 bin öğretmen ataması yapılması planlanıyor. Sakıp Sabancı Basın Merkezinde Hamza Aydoğdu tarafından gazetecilere bilgiler aktarılmaya başlandı. Atamaları soran gazetecilere karşı cevap olarak, 15.000 öğretmen ataması için çalışmaların yapıldığı ve yeni yönetmelik nedeni ile beklendiği açıklaması geldi.

Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesine az kaldı, okullar açılmadan önceki son Cuma olan 6 Şubat tarihine kadar da atamaların tamamlanması bekleniyor. Hamza Aydoğdu, atama bekleyen öğretmenlerimiz bizim için çok değerli, MEB Bakanı Nabi Avcı’nın söylediklerinden sonra randevu talep eden öğretmenlerle de görüşme yaptıklarını dile getirdi.


Gelen bilgilere göre 114.000 öğretmen ihtiyacı bulunuyor, atama bekleyen öğretmen sayısı ise şu anda 278.000 civarında. Bakanlığa gelerek görüşmek isteyen öğretmenlere kapılarını sonuna kadar açan MEB, elimizdeki imkanlar doğrultusunda atamaların yapılacağı söylendi. 118 alana atama yapılması bekleniyordu ama 10 alana kontenjan verilmediğinden dolayı 108 alan atama yapılması bekleniyor.

Bütün öğretmenler birden atanmak istiyor ama ihtiyaç doğrultusunda atama yapılır. 14.000 tarih öğretmeni atama bekliyor ama o kadar ihtiyaç yok, biz de buna göre belirleme yapmak zorundayız. TEOG ve LYS branşlarına göre %58 oranında bir kontenjan ayırdıkları da gelen haberler arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.