Devlete Verilecek C-Vertex Telefonunun Özellikleri

Devlet kanadında, sürekli telefonların dinlenmesi gündemden düşmedi. Bu duruma bir türlü çare bulunamıyordu, TÜBİTAK C-Vertex adında öyle bir telefon üretti ki, yapılan testler sonucunda dinlenilmesi neredeyse imkansız hale geldi. Telefonun görüntüsü çok klasik olsa da işlevleri harika, şimdi size özelliklerinden bahsedelim.


Şu an sadece prototip olan C-Vertex modelinde 500 adet üretilmesi planlanıyor. Modelin dış aksamları ve pili dışarıdan ithal edilecek ama elektronik devrelerinin güvenli olması açısından ülke içinde üretilecek. Telefon dinleme olayları sonrası TÜBİTAK 150’den fazla telefonda detaylı araştırmalar yaparak güzel sonuçlar elde etmeyi başardı.

TÜBİTAK C-Vertex üretmenden önce telefonların kayıtlı olduğu İMEİ numaralarını TİB’e yolladı, dört farklı telefon operatöründen 4 çeşit kablo ile yapılan bağlantı sonucu dinleme testleri yapıldı. Telefonları tek tek İMEİ numaraları sisteme girilerek dinlenilmeye çalışıldı ama sürekli değişen şifreler sayesinde dinleme gerçekleşemedi. C-Vertex’in en büyük özelliği kısa mesaj servisinin olmaması. Hack yazılımlar atılarak içeri sızmaya çalışan kişileri önlemek için böyle bir uygulamaya karar verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.