EYVAH! Telefonum Suya Düştü Ne Yapabilirim?

Suya Düşen Telefonlar için Yapılması Gerekenler

Akıllı telefonlar artık bizim organlarımız gibi oldu, yanımızda olmadığını hissettiğimiz zaman içimizi korku salmaya başlıyor. Tabi, bir de telefonu suya düşürme tehlikesi var. Özellikle lavaboya gittiğimiz zaman bir anlık dikkatsizlik ile tuvalete düşürebiliriz. Sonrasında ise felaket senaryoları üretmeye başlarız. Pislenmesi bir yana tekrar çalışacak mı? Sorusu her saniye kafamızın içinde dolanır durur.


Telefonu suya düşürme korkusu aslında ona verdiğimiz paralardan ziyade, içindeki bilgilerin yok olma korkusudur. Belki 5 yıldır en sevdiğiniz insanların resmini, videosunu çektiniz, ve birden telefon suya düştü EYVAH! Diye yakınmaya başlayacaksınız. Bu yüzden, ıslanan telefonunuzu tam anlamı ile kurtarmak yerine, içindeki bilgileri tekrar alabilecek kadar çalıştırmaya devam etmek yeterli olacaktır. Eğer, telefon modeliniz üst düzey bir şey değilse, su dolu bir yere düşürdüyseniz eskisi gibi olmasını beklemeyin. Bazı modellerde su geçirmez özelliği olabilir ama onlarda dahi mutlaka bir yerlerinden sorun çıkar.

Telefon suya düşmeden önce önlem almak en faydalısıdır, özel tam kaplı kılıflar, su geçirmeyi engelleyen jel sürerek tedbir alabilirsiniz. Telefonum düştü artık, onun için ne yapabilirim? Sorusunu sorduğunuzun farkındayım. İlk olarak hemen telefonu sudan alın ve kapatın. Sudan çıktıktan sonra telefonun aktif olarak işleme devam etmesi zararlıdır. Akıllı telefonun bütün parçalarını sökün, SD Kart, batarya, sim kart, ne kadar ayırabilirseniz artık. Ondan sonra hepsini kurumaya bırakın, özellikle telefonu dik şekilde tutarsanız, içinde su birikmiş ise akıp gider. Ses çıkışının ve girişin olduğu delik kısmındaki suları ağzınızla ya da bir alet ile çekebilirsiniz.

Telefona çok fazla sıcak zarar verir, bu yüzden fön makinesi gibi aletler ile sürekli üfletmek elektronik devrelere zarar verebilir. Bunun yerine büyük bir kaba pirinçleri doldurun ve bezle sildikten sonra 2 gün boyunca bekleyin. Umarım suya düşen telefonunuz eskisi gibi olmasa da işinizi görecek kadar çalışır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.