Teknoloji Hastalığı FOMO Fobi Nedir?

Teknoloji son gaz devam ediyor ama arkasında da değişik isimlerde tuhaf fobiler getiriyor. Fear of Missing Out kelimelerinin baş harflerinde oluşan ve hastalık olarak adlandırılmaya başlayan FOMO hakkında sizlere bilgi vereceğim.


Aslında kafanızdan geçen, korktuğunuz gibi bir şey değil. Hayatımızın her alanında elimizde akıllı telefon, o olmazsa tablet, o da olmazsa laptop var. Yani, teknolojik aletlerinin her türlüsünü kullanıyoruz. Bu ürünleri kimisi iş hayatında, kimisi derslerinde başarılı olmak için, ama yüzde 99’luk bir bölümü ise sadece eğlence amaçlı kullanıyor. Sosyal medyada çok fazla zaman geçiren, bir türlü kopamayan insanlar Fomo fobisinin eşiğine varmış demektir. Eğer, birkaç dakika internete giremediniz diye, acaba ne kaçırdım? Sorusunu kendinize soruyorsanız artık siz de bu hastalığa yakalandınız demektir. Yeşilay dergisindeki yazıda anlatılanlara göre; internette bir şeyler takip ederken duygu-durum değişiklikleri çok fazla oluyorsa, bugün ya da bu hafta interneti kullanmayacağım dedikten sonra dayanamayıp hemen telefona sarılıyorsa insan, Fomo fobisine yakalanmıştır. Aslında bize bu durum komik geliyor ama ilerleyen zamanlarda çok büyük tehlikeleri beraberinde getirebilir.

Yapılan araştırmalarda, aslında sosyal olmak adına girilen bu sanal dünya bütün insanları asosyal yapmaya başlıyor. Biz, internet ortamında birileri ile tanışıp muhabbet ederken, oyun oynarken, kendimizi aşırı sosyal hissediyoruz ama aslında 4 duvar arasında kapalı kalmış mahkumlardan bir farkımız kalmıyor. Bütün aile ve arkadaşlık bağları kopuyor. Ailecek bir araya geldiğimizde dahi, birinin elinde bilgisayar, diğerinin elinde tablet, bir başkasının elinde akıllı telefon olduğunda kimse sohbet etmiyor, sorunlarını birbirlerine anlatmıyor. İşte bu bütün bir ailenin teknoloji hastalığı Fomo Fobisine yakalandığının bir göstergesidir. Bu gibi olumsuz durumlardan kurtulmak için, en azından belirli günlerde teknoloji ürünlerinden uzaklaşarak, ailemizle veya değer verdiğimiz arkadaşlarımızla zaman geçirmek en güzel sosyal aktivite olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.