4G Nedir Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor

Akıllı telefonların olmazsa olmazı 3G internetten sonra sırada 4G var. Uzun zamandır gündemde olan bu 4G sayesinde internetteki hızınız eskisine oranla on kat daha fazla olacak. Belki şimdiki akıllı telefonların kullandığı şebekelerin hızı birçok kişiye yetiyordur ama zamanla yetmeyecek. Çünkü, eskiden izlediğiniz videolar, baktığınız resimler küçük boyutluydu. Video ve resimlerin kalitesinin artması ile birlikte eski internetler yavaş kaldığı için yavaşlamalar yaşanıyor. 4G ile birlikte bu sorun ortadan kalkacak.


Şu an Dünya üzerindeki 124 ülkenin 4G alt yapısı hazır, biz biraz geri kalmış gibi gözüksek de, 4G’yi kullanan 125. Ülke olacağız. Geçtiğimiz sene 96 tane iletişim şirketi 4G’ye geçiş yapmıştı. Bu teknoloji Türkiye’ye ne zaman gelecek derseniz 2015’in ortalarında geçişin tamamlanması planlıyor. Bu da ortalama 6 aylık bir zaman dilimine tekabül ediyor. Ülkemizden geri olarak adlandırabileceğimiz birçok ülke bu teknolojiye geçiş yaptı. Şu an ortalama 373 milyon kişinin 4G kullandığı ortaya çıktı. Gelen verilere göre yaklaşık 3 yıl sonra yaklaşık 1.5 milyar insan 4G kullanmaya başlayacak.

Günümüzde kullanılan 3G teknolojisi ile 7-43 mega bit hızla aktarım hızı gerçekleşiyor, 4G hızı ise 150-300 mega bite kadar yükselecek ki bu da 10 kata yakın bir hız artışı anlamına geliyor. Artık,  720p ve 1080p gibi kaliteli videoları akıllı telefonlardan çok rahat bir şekilde izleme şansına sahip olacağız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.