Android Yüklü Telefonlarda Dosya Gizleme Nasıl Yapılır

Hayatımızın neredeyse yarısını elimizdeki telefonlarla geçiriyoruz. İşimiz yoğun bile olsa, birkaç dakikalık boşlukta hemen telefonumuza bakarız. Doğal olarak içerisinde de özel bilgiler, resimler ve videolarımız olabilir. Telefonumuza bakmak isteyen arkadaşlarınız, akrabalarınız olabilir, bu yüzden bazı dosyaları gizlemek çok işinize yarayacaktır.

Android kullanıcılarının sayısı çok fazla, tabi dosya gizleme ve şifreleme konusunda birçok uygulama mevcut. Ben birkaç tanesini denedim ama ne şifre soruyordu, nede gizliyordu! Düşünsenize, gizlediğinizi ya da şifre koyduğunuzu düşündüğünüz anda telefonu kurcalayan kişinin istenmeyen resimlerinizi gördüğünü? Ne kadar utandırıcı bir durum olabilir, hesabını siz yapın.


İşte, bütün bu sorunlardan kurtulmanızı sağlayacak, herhangi bir program yüklemeye gerek kalmadan, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için çok özel bir taktiğimiz var. Şimdi sizlere dosya gizleme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım.

İlk olarak, Android olan akıllı telefonunuzdaki dosya yöneticisi bölümünü açın ve gizlemek istediğiniz dosyaya ulaşın. Dosyanın üstüne belirli süre basılı tuttuktan sonra size bir menü gelecek, seçeneklerin olduğu bir alan, buradan dosya ismini değiştirme bölümüne tıklayın. Sonra, değiştirmek istediğiniz ismin başına imlecin gelmesini sağlayın, yani “-resimler” adlı dosya ise imleç – işaretli yerde bulunacak. Sonraki aşamada, nokta ile göstermiş olduğum yere “.” Aynı burada gördüğünüz işareti koymanız gerekiyor, sonrasında ise tamam, onayla diyerek kapatıyoruz. İşte bütün işlem bu kadar, dosya artık ortada yok ve içiniz rahat bir şekilde telefonunuzu kurcalamaları için birilerine verebilirsiniz.

Şimdi, bir de bu dosyayı geri getirmek lazım. Sihirbazlık gösterisinde güzel kızı kaybedip sonra getiremeyen adam gibi olmayalım. Yine dosya yönetimine giderek ayarlar sekmesine tıklıyorsunuz, görüntü ayarlarına girdiğiniz zaman gizli dosyaları göster diye bir buton göreceksiniz, tik işareti ile onayladıktan sonra dosyanız geri gelecektir. Bu sırrı telefonunuzu kurcalayabilecek kişiler ile paylaşmayın ki gizlemeleriniz işe yarasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.