2015 Senesi Yeni Asgari Ücret Kaç Para Oldu

2015’ e girdiğimiz en çok merak edilen konu maaşlardı, bir önceki yazımızda memur maaşları hakkında bilgi vermiştik, şimdi de zam oranları ile birlikte asgari ücretin ne kadar olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Asgari ücreti tespit edecek komisyon, ÇSGB’ nin konferans salonunda 4.kez toplandılar ve nihai bir karar vardılar. Alınan karar göre, 2015 yılın ilk 6 ayında brüt asgari ücret maaşı 1.202.00 TL olacak. 2015 senesinin son 6 ayında ise brüt maaş 1.274.00 TL olarak belirlendi.


Yapılan karar sonrası 2015 asgari ücret zam oranı ise 6 aylık periyotlar için yüzde 6 olarak belirlendi. Bu oranlara göre 2015’in ilk yarısındaki net maaş 949 TL olurken bir sonraki yarıda ise net maaş 1000 TL olacak.

Bakan Çelik’in yaptığı açıklamaya göre; enflasyon oranın yüzde 5 olması ve GSMH’de yüzde 3.3 olduğunda çalışanların mağdur olmaması için bu yönde önlem alınarak % 6’lık oran belirlenmiştir.

16 yaş ve üstü herkes için asgari ücret eşit oldu, artık hiçbir ayrım olmayacak, eşi çalışmayanlar ve 4 çocuğu olup asgari ücret ile geçinmeye çalışan ailelerden vergi alınamamaktadır. Bu konu tekrar 6 Ocak tarihinde komisyon konuşulacak ve bu tarihten sonra da, 3 çocuğu olanlardan vergi kesilmeyecek.

Tabi, bu kararlardan sonra işverenler yine memnun olmadı, her zaman yüzde 3 olarak belirlenen zamlardan sonra yüzde 6 bazı kesimleri rahatsız etti. CHP tarafı ise asgari ücretten alınan vergilerin düşürülerek daha iyi bir ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.