MEB TEOG Sınavları Ne Zaman Açıklanır

8.sınıfların ter döktüğü zorlu TEOG sınavının ne zaman açıklanacağı hakkında net bir bilgi geldi. Yılbaşından sonraki ilk haftada açıklanması bekleniyor, hatta bir sürpriz olmazsa 2 Ocak 2015 saat akşam 18’e kadar öğrenciler sınav sonuçlarını öğrenebilecekler.

TEOG sınavlarına 969 sınav yerinde yaklaşık 1 milyon 287 bin öğrenci zorlu sınava girdi. Engelli öğrenciler için özel durumlar da dikkate alınarak 6 bin 121 kişi için tedbirler alındı. 67 tane öğrenci rahatsızlığı nedeni ile evinde sınava girerken 3 öğrenci de hastanede sınavını bitirdi. Görme engeli olan kardeşlerimiz için özel olarak kodlama ve okuyucu gibi işlerini kolaylaştıracak yöntemler denendi. 300 kişinin görme oranı az olduğundan dolayı puntoları öğrencilerin görebileceği şekilde ayarlandı.


Bu senenin TEOG sınavlarındaki ilginç olaylarından biri de Musevi cemaati tarafından gelen bir talep oldu. 40 tane Musevi öğrencinin de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavına girdiler. Gelen açıklamaya göre Hristiyan öğrenciler de böyle bir talepte bulunursa uzman kadrolarımız onlar için de özel olarak soru hazırlayabilirler. Geçen sınavda birçok kişinin sorulara tepkisi vardı ve bu yüzden komisyon tamamen değişti.

Bu seneki TEOG sınavında her zamankinden farklı olarak 2 yerine 4 tür kitapçık bulunuyordu. Kopyanın önüne geçmek için yapılan sistemde öğrencilerin oturacakları yerler önceden belirliydi ve bunların genel takibini de siteden görebilecekler.

TEOG sınavlarında özellikle sorulara yoğun bir itiraz gelirdi, bundan önceki senelerde 8 binden fazla şikayet gelirken bu sene şu ana kadar sadece 268 kişi itirazda bulundu. Matematik ve Türkçe derslerinden birer soruya itiraz edildi ve gerekirse dava açılacağı söylendi. Yetkililerden gelen açıklamaya göre, hatalı olduğu söylenen soru komisyonda tekrar incelenmiştir ve hata bulunamamıştır açıklaması geldi.

TEOG sınavları açıklandıktan sonra 1 ay boyunca itiraz v değerlendirme süreçleri devam ederken 30 Ağustos tarihine kadar herkesin kazandığı yerlere gönderilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.