Akıllı Telefonlar Beyinde Farklı Tepkilere Yol Açıyor

Dokunmatik özellikli akıllı telefonların sürekli kullanımı sonrasında beyinde farklı tepkiler ortaya çıktığı incelendi. Her gün belki binlerce kez dokunmatik ekranlarla aynı işlemleri yapıyoruz. Sürekli aynı yere tıklamalar, yinelenen hareketler beyinin duygusal kısımlarında değişikliklere neden oluyor.

Genelde akıllı telefonları kullanmak için baş parmağımız, işaret parmağımızı ve orta parmağımızı sıklıkla kullanıyoruz, bir süre sonra beynin dokunma bölümlerini algılayan yerlerde farklılıklar oluşmaya başlıyor.


Aslında bu duruma benzer değişiklikler müzisyenlerde ortaya çıkar, çaldıkları enstrümanlarda aynı hareketleri yapan sanatçılar aynı durumla karşılaşırlar. Beyin ölçümlerini yapan yetkililer, deney yaptıkları kişileri gözlemlediklerinde 3 parmağını düzenli olarak kullananların EEG ölçümlerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Elektro Enseflografi araştırmalarında dokunmatik ekranlı telefon kullananların parmak uyumlarının daha iyi olduğu tespit edildi. Gün içerisinde çok fazla telefon kullananların ölçümleri diğerlerine göre daha fazla çıkıyor.

Yapılan araştırmada gönüllü olan 37 kişi üzerinde inceleme yapılırken bunların 26 tanesi dokunmatik ekranlı, geri kalan 11 kişi ise standart modelleri kullandı. Tuşlara dokunulduğunda sinirlerden beyine sinyal gider ve gelir, iş bu iletiler incelenerek araştırma sonuçlanıyor.

Beyin üzerinde parmaklar belirli bir noktayı hitap eder, müzisyenlerde bu alan normal kişilere göre daha geniştir ki artık akıllı telefon kullanıcıları da aynı şeyle karşılaşacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.