Google Kendi Giden Araba Prototipini Tanıttı

Teknolojide sınır yok, giyilebilir elektronik, 3 boyutlu sanal gerçeklik kitleri derken şimdi de kendi kendine giden araba modelleri yapılmaya başlanıyor. Google kendi gidebilen arabayı tanıttı, konuşulmaya başlandı ve arkasından Mercedes firması özellikle kamyon şoförlerinin uyuyup kalması nedeni ile yaşanan kazalardan sonra kendi gidebilen kamyon tanıtımını yaptı. Tabi, bunlar henüz piyasada birden görebileceğiniz araçlar değil, test aşamaları epey bir zaman alabilir. Mercedes’in projesi ise 2025 yılında bizlerle bulaşacak gibi görünüyor.


Neyse, Google prototipine geri dönelim, Mayıs aylarında bir prototip tanıtan Google daha yeni bir versiyon ile karşımıza çıkıyor. Bir önceki modelde aracın farları dahi yoktu ama bu deneme biraz daha gerçekçi oldu. 7 ay gibi bir süredir sürekli çalışan Google, aracın kontrolü, frenleri, bilgisayar ve sensor sistemleri, direksiyon ve gaz gibi bir araçta bulunan her şeyin olduğunu prototipi hazırlayıp test sürüşüne çıkardı bile.

Google’ın sosyal paylaşım platformu + üzerinden tanıtılan araçta, test sürüşlerinin bütün bir dönem boyunca süreceği ve önümüzdeki yıllarda Amerika sokaklarında kendi giden arabaları göreceklerini duyurdu. Tabi, bu durum test sürüşlerinin ve eksiklerin tamamı ile gitmesi ile mümkün olacak bir şey. Bu aracın fiyatı ne olacak, ayrı bir ehliyet gerektirecek mi, henüz bu sorular hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.