Oculus Rift Nedir Fiyatı ve Piyasaya Çıkış Tarihi

Oculus Rift Nedir

Oculus Rift, internet üzerinden para toplayarak projesine destek arayan herkesin yaptığı gibi kickstarter aracılığı ile yapılan sanal gerçeklik aletidir. Sanal dünyada oyun oynarken 360 derece olarak görebileceğiniz nesneler sayesinde sanal ortamı gerçekmiş gibi yaşarsınız. Kicstarter’a giriş yaptıktan tam 4 saat gibi kısa bir sürede 250.000 dolar toplamıştı. Oculus Rift daha 36 saat dolmadan 2.4 milyon dolar gibi bir rakama ulaştıktan sonra proje için ihtiyacı olan miktarı toplamayı başarıp projeyi gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Mart ayında ise Facebook bu büyük potansiyeli görerek 2 milyar dolar gibi devasa bir rakama Oculus Rift’i satın aldı.

Oculu Rift’in gelişitirici kitlerini kullanmaya başlayan oyun severler yok değil, 300 dolar üstüne bağış yapmış kişiler Kickstarter sitesinde ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyorlar.


Oculus Rift Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Oculus Rift piyasaya çıkış tarihi hakkında tam net bir bilgi olmasa da 2015 yılının içinde çıkarması hedefleniyor. Tabi, gerekli düzenlemeler ve geliştirmelerde bir sıkıntı olursa 2016 senesine ertelenme ihtimali de bulunuyor.

Kickstarter üzerindeki tarih 2015 olsa da Facebook satın aldıktan sonra farklı bir proje nedeni ile sürelerde değişme olabilir. Donanımsal bir sıkıntının söz konusu olmadığı açıklaması gelse de tam net bir bilgiye ulaşılmadı. Oculus VR şirketi Rift için birçok büyük oyun şirketi ile görüşmelere başlayarak çeşitli düzenlemeler yapmaya başladı. Tam randımanlı şekilde piyasaya çıkabilmek için sağlam adımlar ile ilerliyor.

Oculus Rift fiyatı ise yurt dışından getirteceğiniz takdirde 1000 Lira gibi bir masrafınız olacaktır. Tabi, ülkemizde satışı başladıktan sonra ne kadar fiyatı olacağını tam kestiremesek de, oyun konsollarının fiyatını baz alırsak 750 lira gibi bir fiyata bu sanal gerçeklik kiti Oculus Rift’e sahip olabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.