Otomobillere Özel Android Geliyor

Google ilk zamanlarda  Andorid yazılımını telefonlarda olup olmayacağı sorulurken şimdi bambaşka bir haber geldi. Google artık araçlardaki bilgisayar sistemlerine özel olarak bir yazılım yapmaya hazırlanıyor. Peki, araçlara özel bu işletim sistemi kullanıcılarına ne gibi yenilikler getirecek bir inceleyelim.

Arabaların iç kontrolü için Android sürümü var fakat yeterli değil. Her şeyden bağımsız olarak 7-24 esasına göre çalışacak olan yeni sistem tek başına birçok farklı fonksiyonu bir arada yürütebilmek özelliğine sahip olacak. Araçlar için geliştirilmiş bilgi sistemi de bu yeni işletim sistemi ile gelen özellikler arasında olacak.


Akıllı telefon üreten, yazılımlarını yapan bütün firmalar artık araçlardaki ve birçok sistemdeki işletim sistemlerini yapmak için can atıyor. Tabi, böyle büyük bir pazardan kim pay almak istemez ki! Apple bir süre önce Carplay yazılımını yaparak birçok firma ile görüşerek anlaşmalara başlamıştı. Genelde iyi model araçlarda olan bu yeni sistemlerde, aracınız nerde, son durumu ne, kamerasından birebir görüntüler ve daha aklınıza gelmeyen birçok özellikle arabama bir şey oldu mu korkusunu üzerinden atabiliyorsunuz.

Bu yazılımlar için düşünülen en büyük problem güvenlik açıkları olduğu takdirde kullanıcılara ne gibi zararı olur, bu açıklar kolay bir şekilde kapatılabilir mi, böyle durumlarda zararı kim karşılayacak? Gibi soruların cevaplarını bu sistemin yavaş yavaş oturmasından sonra anlayabileceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.