Sürekli Isınan Cep Telefonlarına Dikkat Edin

Akıllı telefonlarının sık şekilde kullanılması ile ısınma problemleri artıyor. Isınma nedenleri arasında kılıfların etkisi, sahte batarya ve şarj aletlerinin de payı çok büyük. Özellikle internette gezerken veya oyun oyarken aşırı ısınan bataryalar bazen patlayabiliyor ve bu da büyük bir tehlike arz ediyor.

Akıllı telefonunuzun bataryası sürekli bitmeye başladığında ucuz olması amacı ile yan sanayi batarya satın alıyorsunuz. Bu durumda kalitesiz bu ürünler aşırı ısınmalara karşı dayanıklı olamıyor ve patlıyor. Bunların yanı sıra şarj aletleri de sahte olunca bataryayı orijinali gibi dolduramıyor ve sıkıntı yaratıyor. Voltajı dengeli ayarlamayan şarj aletleri ve bataryalar hepiniz için büyük bir tehlikedir. Ayrıca kalitesiz kulaklık kullanımının da telefon patlamalarına neden olabileceği bildirildi.


Akıllı telefonların sürekli uygulamalarda takılması, aramalarda donup kalması gibi durumlar batarya ve işlemcinin fazla ısınmasından kaynaklanıyor. Bu patlamalar bazı kişilerin eline, yüzüne ve gözüne ciddi hasarlar verebiliyor. Ayrıca odada yaşanacak sürpriz bir telefon patlaması neticesinde evinizde yangın çıkabilir.

Batarya ısınmasındaki temel nedenlerden biri de kılıfların gereğinden fazla kalın ve telefonu komple sarmasından kaynaklanıyor. Telefon ısındığında soğuyamıyor ve ısı içeride hapsoluyor, bu da zamanla bataryanın zarar görüp patlamasına neden oluyor.

Akıllı telefonlara indirilen gereksiz uygulama ve oyunlar nedeni ile telefonun kapasitesi gereksiz yere doluyor. Her tarafı uygulama olan cihaz zamanla çok sıkışık olduğu için ana karta, işlemciye ve bataryaya zarar vermeye başlıyor. Bu nedenle ilk olarak kalın kılıfları kullanmayın, mutlaka orijinal batarya ve şarj aleti kullanın, telefonumda bulunsun bir gün lazım olur diyerek gereksiz uygulama ve oyun indirmeyin. Telefon şarja bağlıyken kullanma da fazla ısınmaya neden vererek tehlike oluşturuyor, konuşma yapacağınız zaman şarjdan çıkararak yapmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.