Bilişimde 100 Bin İstihdam Açığı Var

Fikri Işık, Ülkemizde bilişim için yaklaşık 100 bin açık var dedi. Kocaeli bölgesine kurulacak olan bilişim vadisi binlerce insanı iş sahibi yapacak. Kocaeli Belediyesi ilkokul öğrencilerine 27 bin tablet dağıttı, bu fuarda konuşma yapan Fikri Işık ise yatırımın insana yani eğitime yapılması gerektiğinin öneminde bahsetti.

Ülkemizde 300 bin derslik vardı ve herkes 50 kişilik sınıflarda okuyordu, şimdi ise 225 bin derslik yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Fikri Işık, şimdiye kadar 400 bin öğretmen vardı ve bu sayı şimdilerde 850 bine kadar ulaştı, derslikler bitip ihtiyaçlar tekrar artınca yine öğretmen alımları devam edecektir.


Gençleri teknoloji ile tanıştırmak için tablet dağıttık, önümüzdeki dönemde 10 milyondan fazla tablet dağıtılacak.

Bilişim dediğimizde sadece bilgisayar ve tablet başında oyun olarak düşünüp boş vakitler geçirmemeliyiz. Teknolojiyi seveceğiz, iyi bir arkadaşımız olacak ama onun tutsağı olmayacağız. Kocaeli de açılacak olan bilişim vadisine bilgili mühendislere ve kalifiye çalışanlara ihtiyaç olacak.

Dünya artık bilgi çağı, istediğiniz bilgiye tek tıkla ulaşma imkanına sahipsiniz. Bunun için bu güzelliği kötülüğe kullanmak yerine daha ileriye nasıl götürebiliriz, bunları düşünmemiz gerekiyor. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız 100 bin istihdam ile bilişim sektörü sizler bekliyor olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.