Asgari Ücret Yeni Yılda Ne Kadar Olacak

Asgari ücreti belirlemek için uğraşan tespit komisyonu nihai kararını vermek için 2. Defa toplanacak. TİSK’in ev sahipliği yapacağı toplantıya 5 çalışan, 5 işveren ve 5 tane de hükümet temsilcisi olmak üzere toplam 15 kişi toplanacak. Çalışan tarafını Türk-İş temsil ederken işveren tarafını ise TİSK temsil edecek.

Komisyona başkanlık edecek kişiyi ise ÇSGB’nin belirleyecek. Kalkına Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığını temsil eden kişiler ülkenin ekonomik durumu hakkındaki bilgiler sunacak ve çalışan, işveren temsilcileri de pazarlık edecek.


Ekonomi verilerinin pek iyi olmamasından dolayı Türk-iş temsilcisi, bu veriler ışığında verilecek kararlar düşük gelirli kişileri çok sıkıntıya sokabilir diye belirtti.

Geçtiğimiz sene yapılan pazarlıklar neticesinde asgari ücretin ilk dönem içiin %5 bir sonraki 6 ay için ise % 6 artması kararlaştırılmıştı. Şu an asgari ücretin brüt tutarı 1134 lira iken net tutar 891 liradır. Kapıcıların ise net maaşları 963 lira olarak belirlenmişti.

Normal asgari ücret alan kişilerden 242 liralık bir kesinti yapılırken kapıcılar için bu kesinti 170 liraya kadar düşüyor. Ekonomik veriler dikkate alındığında 2015 yılının ilk 6 ve son 6 ayı için % 3 oranın artış planlanıyor, bakalım pazarlıklar neticesinde yükselme sağlanacak mı?a

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.