Prostata Bağlı Hastalıklar

Sağlık açısından erkekleri en çok tedirgin eden hastalıkların başında prostata bağlı rahatsızlıklar yer almaktadır. Başımıza gelmemiş olsa bile çevremizden yahut haberlerden az çok kulak aşinalığımız var bu hastalığa. Ülkemizde ki erkek nüfus oranlarını baz alarak yapılan çeşitli araştırmalara göre prostata bağlı rahatsızlığı bulunan hasta yaşlarının 50 ye kadar düştüğünü gözlemlemekteyiz.

Peki,  prostat nedir ?


Prostat erkek vücudunda bulunan spermlerin vücudun dışında belli bir süre hayatta tutmasını sağlayan ve sıvının üretilmesiyle görevli bir organdır. Meni dediğimiz sıvının üretilmesinde ki en büyük rolü o oynamaktadır. Bu nedenlerden dolayı erkeklerin bu olayda olayın hassasiyetini fark etmeleri geç olmamalıdır.

Prostat hastalıkları nelerdir ?

Prostat hastalıkları, iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostat iltihabi hastalıkları olmak üzere 3 ayrı sınıfa ayrılır. Bunlar arasında cinsel yoğunluğun üst seviyede olduğu yaş dönemini de baz alırsak prostat iltihabı hastalığı, 20-40 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Cinsel yollarla bulaşan akıntılı  hastalıklar sıvının meniye dağılmasıyla birlikte prostata sıkıntı verir ve buda ciddi oranda tetikler.

Prostat büyümesi ve kanseri nasıl tedavi edilir ? 

Prostatın iyi huylu büyümesi halinde gerek cerrahi olsun gerek ilaç tedavisi olsun mümkündür. Prostat kanserine yakalanan hastalar içinde öncelikle vücut taramasından geçirilerek vücudun hangi bölgelerine yayılıp yayılmadığı tespit edilmektedir. Erken teşhis edilen prostat kanserinde ise prostatın kapsülü ile birlikte çıkarılması mümkün olup radyoterapi yöntemi de kullanılmaktadır. Vücudun farklı bölgelerine yayılan prostat kanserli hücreleri bölünmeyi azaltmak için kemoterapi yöntemlerine de başvurulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.