Eğitim Sistemi ve Dershaneler

fft64_mf1178113

Eğitim Sistemi ve Dershaneler

fft64_mf1178113Son günlerde artık eskisi kadar çok gündeme gelmese de dershaneler kapatılma sürecine girmiş gibi gözükmekte. Bu konuda siyasete ve hukuk boyutuna girmeden önce dershanelerin eğitime artı ve eksilerini, dershanelerin kapatılmasının yararlarını aynı zamanda da zararlarını size aktaracağız. Şimdi önce dershanelerin tarihçesinden biraz bahsedelim. her şeyden önemlisi ve başlıca nedenlerden biri insanların okullardaki eğitimin yetersizliğinden ve eksik bulmalarından dolayı kendilerini geliştirmek adına takviye bir eğitime başvurmak zorunda kalmışlardır. İlk önce bu özel öğretmenlerden ders alarak başladı ve zamanla dershanelere dönüştü. Günümüzde dershanelere en çok ihtiyaç duyanlar üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ancak dershanelerin tarihi bile ondan üniversite sınav tarihlerinden bile eksik.
Ancak üniversitelerin bireysel vazgeçip yerleştirmelerin de tek bir merkezden yapılması dershanelerde farklı bir anlamda boyut kazanmıştır. Dershaneler şuan ki kimliğine 05.05.1965 tarihli ve 625 sayılı yasayla kavuşmuştur. KPSS, YDS, DGS, ALES gibi birden çok sınava hazırlanmasına rağmen dershanelerde sadece YGS ve LYS sınavlarıyla ilgileniyormuş gibi gözükmekte. Şunu da bilmemiz gerekmekte ki dershaneler birden bire ortaya çıkmadı veya gökten inmedi ve şuan eğitimdeki sorunların asıl sorunu asla değildir. Tarihçeye baktığımızda gördüğümüz gibi dershaneler bir ihtiyaçtan meydana gelmiştir.


Dershaneleri yasaklamak dershne_7288ya da kapatmanın yerine sınava ağırlıklı bir eğitimden vazgeçip, öğretmeyi amaçlayan, eğitim merkezli ve de çocuklarımızı hayata hazırlayan bir eğitim sistemi üzerinde durmalıyız. Sonuç olarak kimse özel kurumlara para vermekten memnun değil. Ancak çocuklarının daha düzgün bir eğitim alabilmesi için bu şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.