Arpanın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Arpanın Sağlığa Faydası

arpa Birden fazla kişi arpanın sadece sindirim sağlığı açısından faydalı olduğunu savunmaktadır. Bunun yanında arpa aslında sindirim sistemi hastalıkları gibi daha birçok hastalığın da ortaya çıkma riskini aza indirmektedir. Arpa ‘’Hordeum vulgare’’ isminde de söylenen özel bir tahıl çeşididir. Arpa temelinde Etiyopya ve Güneydoğu Asya’ya özgü ve binlerce yıldır yetişen bir bitkidir. Bugün Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya da dahil olmak üzere Dünya’nın birçok bölgelerinde de yetiştirilebilmektedir. Antik çağlardan beri arpa insanlar tarafından gıda olarak kullanılıyor ve arpanın faydaları o zamandan beri de bilinmektedir.
Arpanın faydaları asıl olarak vücudun sağlık durumunda belli bir iyileşme göstermesi ile medyana getirebilen vitaminler, mineraller, antioksidanlar gibi besin bileşenleri sayesindedir. Arpada bulunan temel bileşenlerin ve arpanın sağlığa tmo-191-bin-ton-arpa-ve-bugday-alimi-yapti-4965559_5422_ofaydaları şöyledir;
Arpa çözünmez diyet lifin çokça bulunduğu bir besindir. Yemeğinizde bulunan kaba yem miktarını artırır ve aynı zamanda dışkıyı yumuşatır, hacmini artırır. Bu nedenle de arpa tüketimi sindirim sağlığını da geliştirir. Arpa tüketimi kolon kanserini ve de hemoroit riskini de azaltmaktadır. Arpa içerisinde çözünür olan lifler de safra taşı oluşumunu engellemektedir. Arpadaki zengin lif içeriği propiyonik asit üretimini de kolaylaştırmaktadır.


İçerisinde önemli bir faktör olan ‘’lignans’’ bulunur. Antioksidan özelliği de serbest radikallerle savaşmayı ve onların verdiği zararlı etkilerden hücrelerimizin korunmasını da sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.