dll Hataları Nasıl Çözülür ( Resimli Anlatım )

dll-hatasi

Özellikle oyun veya program kurulumlarında karşımıza çıkan bu hata windows tarafından güvenlik nedeni ile karşımıza çıkardığı bir hatadır. Özellikle exe uzantılı program kurulumlarında çıkan bu hatanın bir çok nedeni olduğu gibi çözümünün de bir çok yolu vardır. Program kurulumlarında exe uzantılı dosyaların içerisinde her zaman bir dll dosyası mevcuttur. Bu dosya programın çalışmasını sağladığı gibi içerisinde bulunan kodlamaların eksik olması veya bozuk olması sonucunda windows tarafından verilen eksik veya bozuk dosya şeklinde ki uyarılar ile anlayabiliriz.

Aslında tüm uygulamalar , programlar ve oyunların içerisinde mutlaka bir dll dosyası vardır. DLL dosyalarının bozuk olmasının diğer bir nedeni ise bilgisayarlarda bulunan virüs programlarının bu dosyaları virüs olarak algılaması ve silinmesinden kaynaklı olduğu görülmektedir. Özellikle kopya yani orjinal olmayan bir program kurmak istediğinizde kurulum esnasında bilgisayarınıza indirdiğiniz veya taktığınız CD içeriğinde bulunan dosyalardan dll uzantılı olanlar otomatik olarak size sorulmadan silinebiliyor.


dll-hatasi

 

Buda kurulum esnasında dll hatasına vermesini sağlayabiliyor. Kurulum yapmak istediğiniz program esnasında size dll sorunu ile ilgili bir uyarı veriyor ise çözümü de oldukça kolaydır. Yapmanız gereken ise  eksik olan dll dosyasını bularak kurulum yapmak istediğiniz mevcut dosya dizini içerisine atmanız olacak. Eksik olan dll dosyasını ise  http://www.dll-files.com/ adresinden bularak zip olarak bilgisayara indirmek. İndirme işlemini yapmadan önce virüs programlarınızı devreden çıkartmanız önerilir.

İndirdiğiniz dll dosyasını bilgisayara kurmak istediğiniz programın ana dizini içerisine kopyalamanız gerekiyor. Kopyalama işleminden sonra bilgisayarı yeniden başlatarak kurulum veya kullanım işlemine devam edebilirsiniz. Windows işletim sistemlerinde dahi bu sorun karşımıza çıkacağı için size verilen adresden uygun olan dll dosyasını indirerek bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.