Bonzai Nedir ? Bonzai Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir ?

bonzai

bonzaiSon zamanlarda oldukça yaygınlaşan bonzai tehlikesi her geçen gün insanların canını almaya devam ediyor. Oldukça fazla yaygınlaşan ve diğer uyuşturucu maddelere göre daha ucuz olan bonzai ile her köşe başında , bakkalar da dahi satılmaya devam ediyor. Bonzai içeriğinde bulunan maddeler insan metabolizmasına olan etkisi çok büyük olduğundan kişilerin yüksek dozda kullanması sonucunda organlar iflas ederek ölümle sonuçlanabiliyor.

Bonzai içerisindeki kimyasal maddeler ile birlikte bir çok bitkinin yapraklarının karışımı ile elde edilerek yapılan madde bağımlılık derecesine kadar gidebiliyor. Kullanıma başlandıktan sonra bağımlılık ve buna bağlı kalıcı hasarlar bırakan bonzai maddesine ulaşmak da çok daha kolay.

Bonzai maddesini kullanan kişi bir kaç dakika içinde keyif verici uyarılar ile birlikte vücudun tamamını uyuşturmakta. Bu uyuşmaya bağlı olarak organların görevlerini yeteri kadar yapmaması ve kişinin ani bir ölüm ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Kişiyi ölüm korkusu sararak kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp krizi riski de ortaya çıkmaktadır. Bonzai maddesinden hayatını kaybeden kişiler , kalp krizi sonucu  hayatlarını kaybetmiştir.


Bonzai maddesinin insan vücudunda farklı belirtileri de vardır. Bonzai kullanan kişi ağız kuruluğu, sürekli acıkma hissi, nabız  ve kalp atışlarında hızlanma , hayal görme , felç ve görme bozuklukları gibi durumlar ile karşılaşır. Günümüzün yeni uyuşturucu maddesi olarak piyasaya çıkan bonzai ucuz olması ve kolay bir şekilde bulunması nedeniyle yaygınlaşmış ve yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Bonzai üzerinde yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde Eroin maddesinden çok daha tehlikeli olduğu saptanmıştır. Kullanımının fark edilmemesi farklı içme teknikleri ile anlaşılmadığından sigara kullanan birinin sprey halinde sigara ile birlikte içmesi mümkün olabiliyor.

Bonzai ile mücadele eden bir çok kuruluş ve dernekler ile bu tehlikenin daha fazla ilerlemesini engellemek amacı ile sivil toplum örgütleri de her geçen gün bilinçlendiriliyor. Özellikle ailelelerin bu madde ile bilgilendirmesi sonucunda çocuklarını bu tür zarar verici uyuşturu maddelerinden tutması için ülkemizin bir çok bölgesinde seminerler verilmekte.

Bonzai  sentetik olarak tamamen kimyasal bileşenler ile yapılması kişinin bağımlı olmasını hızlandırmaktadır. Özellikle gençlerin en gözde maddesi olarak piyasaya sunulan bu uyuşturucu madde ucuz olması ve sigara gibi tüketilmesi ile hızla yaygınlaşmaktadır. Bonzai kullanan birinin ölüm tribine girmesi ile etkilerini hızlandıran bonzai , kişiye korku salarak kalp atışlarındaki hızlamayı artırmaktadır. Buna bağlı olarak kalp krizi riski artacağı için kişiye müdahale edilmediği taktirde ölümle sonuçlanmaktadır.

Bonzai maddesinden kurtulmanız için öncelikle maddeyi kullandığınız ve ilk kez tanıştığınız ortamlardan uzak durmanız gerekiyor. Kendinize farklı uğraşlar bularak bu maddeyi kafanızdan tamamen çıkartmanız gerekir. Uyuşturucu madde ile ilgili tedavi olmanız gerektiğini düşünüyorsanız AMATEM ile görüşebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.