Bilgisayar Ekranı ,Televizyona Nasıl Aktarılır?

hdmi-vga-kablo

hdmi-vga-kablobilgisayar ekranı paylaşma , telefon ekranını televizyona aktarma , hdmi bağlantısı nasıl yapılır , hdmi bağlantı hatası , hdmi bağlantısı nedir ,vga kablo ile bağlama , hdmi kablo ile bağlama ,

Özellikle laptop kullanıcıları görüntüleri daha geniş ekranlarda kullanmak istediklerinde , LCD ve  LED özellikli televizyonlara ekranlarını aktarmaları mümkündür. Bunun içi ihtiyacınız olan HDMI kablosu olacak. Bu işlemi yapmanız için televizyon ve laptop girişleri arasında HDMI giriş olması gerekiyor.


HDMI özelliği sayesinde görüntülerinizi bilgisayar gibi ortam sağlayıcıların da paylaşarak daha geniş formatlı ekranlarda çalışabilirsiniz. HDMI girişi olmayan bilgisayar ve laptoplar da ise VGA kabloları ile görüntü aktarmak mümkün olabilir. Bunun için iki cihaz arasında bu bağlantıyı sağlayacak kablo olması yeterli oluyor. VGA kablosu ile çıkan görüntü aktarma özelliği olduğundan HDMI özelliğine göre daha yavaştır.

VGA ile görüntü aktarmak istediğinizde sadece ekranı yansıtabilirsiniz. Ses ve video oynatma gibi özellikleri yoktur. HDMI özelliğini kullandığınız da ise ses , görüntü  ve HD kalitede video oynatma özelliğine sahip olursunuz. Laptop ile görüntüyü Televizyona aktarma işlemi için yapmanız gerekenler ;  İlk olarak ihtiyacınız olan kabloları temin etmelisiniz. VGA veya HDMI kablosunu önce laptop daha sonra televizyonun arkasında veya kenarında bulunan girişlere takın. Bu girişler en az 2 tane olabilir. Bunlardan istediğiniz birine takarken HDMI yazısına dikkat edin. Bağlantıyı sağladıktan sonra televizyon üzerinden bağlantı sağlamanız gerekiyor.

Kumandanız ile source düğmesine basarak televizyonun arkasına bağlı olan girişlerin isimlerini görebilirsiniz. Burada seçmeniz gereken VGA bağlantısı yaptıysanız VGA , HDMI bağlantısı yaptıysanız HDMI seçeneklerinin üzerine gelerek ok düğmesine basmanız. Kısa süre sonra karşınıza gelen ekranda bilgisayarınızın masa üstünü görebilirsiniz. Görüntü oldukça parlak fakat kaymalar veya tam ekran olmuyor ise  yapmanız gereken işlemlerde oldukça basit.

Öncelikle televizyon ayarlarından ekran çözünürlüğü kısmında yer alan seçeneklerden otomatik olanı seçerek ekranın tam olmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden ise masa üstüne sağ tık yaparak “ekran çözünürlüğü” kısmına tıkladığınız karşınıza çıkan seçeneklerden size uygun olanı seçebilirsiniz. Sadece bilgisayarlar değil kullandığınız akıllı telefonlar içinde geliştirilen HDMI kablosu sayesinde android, ios işletim sistemlerine sahip telefonlarında ekranlarını televizyonlara aktarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.