Askerlik Durum Belgesi Nedir , Nasıl Alınır?

askerlik-durum-belgesi

askerlik durum belgesi almak , e-devlet askerlik belgesi , askerlik yapıldı belgesi , askerlik tecil belgesi , askerlik şube belgeleri , iş girişte verilen askerlik belgesi , askerlik muaf belgesi ,

Askerlik durum belgesi askerliğini yapan veya yapmayan kişilerin devlet kayıtlarında göründüğü bilgidir. Genellikle özel sektörlerde personel alımı yapıldığında kişiden istenen belgeler arasında askerlik durum belgesi vardır. Askerliğinizi yaptıysanız” YAPILDI” Yapmadıysanız “YAPILMADI” Tecil edildiyse eğer “MUAF” olarak görünür. Askerlik durum belgesi nereden alınır? şeklindeki sorulara cevap olarak artık internet üzerinden tek bir tık ile askerlik durum belgesine ulaşmanız mümkün.

E-devlet portalı altında yer alan bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra askerlik durum belgeniz karşınıza gelecektir. Bu belgeyi yazdırarak veya bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.


Askerliğiniz ile ilişkiniz kalmamış ise veya muaf durumdaysanız e-devlet üzerinden askerlik durum belgesine ulaşabilirsiniz. Fakat tecil etmeniz durumunda askerlik şubelerinden temin edebilirsiniz.askerlik-durum-belgesi

E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi  için ;

T.C numaranız ve Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra askerlik durum belgesi sorgulama linkine tıklayın , https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama

Karşınıza çıkan ekranda kimliğimi şimdi doğrula seçeneği çıkacak. Buraya tıkladıktan sonra yeni bir sayda açılarak size açıklama ve askerlik durum belgesi ile ilgili bilgiler veren ekranı onaylayarak ulaşabilirsiniz.

Yeni belge oluştur seçeneğine tıkladığınızda karşınıza çıkan milli savuma bakanlığına ait askerlik durum belgenizi görebilirsiniz. Bu belgeyi yeni işe girdiğiniz de , üniversiteye kayıt gibi durumlarda kullanabilirsiniz.

Askerlik durum belgeleri askerden sonra verilen belgeler yerine de geçmektedir. Askerliğini yapan kişiler askerliğini bitirdikten sonra verilen terhis belgesi de ,  askerlik durum belgesi yerine geçmektedir. Fotokopisini çekerek kullanabileceğiniz bu belgenin genellikle aslı istendiği için e- devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Askerlik belgelerinin çoğu askerlik şubelerinde yapılması ve askerlik durum belgelerine çok fazla talep olması üzerine E-Devlet üzerinden ulaşılması da vatandaşlara sağlanan kolaylıklar arasında geliyor. İlerleyen dönem içerisinde askerlik ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz tüm evrakların e-devlet portalı üzerinden ulaşılması sağlanacak.

Askerlik durum belgenizi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise belgeyi ne için kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor. İşlemleri yaptıktan sonra karşınıza çıkan seçenekler belgeyi ne için kullanacağınız seçenekler arasında üniversite, ehliyet ve özel olarak çıkan seçeneklerden birini seçerek devam edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.