El Titremesi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

el-titremesi

gençlerde ,   nasıl önlenir,  nasıl geçer,  için ilaç,   için hangi doktora gidilir,  heyecandan ,  el titremesi nedenleri,  parkinson hastalığının belirtisi,

El titremesi toplumda çok sık görülen bir durumdur. El titremesinin ilk olarak stres ve yorgunluk belirtileri olarak görülse de bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olarak da karşımıza çıkıyor. El titremesi her hangi bir yaşta görülmediği gibi her yaşta görülen anormal bir durumdur. Çoğu insan doğuştan itibaren bu sorun ile yaşamaya devam ederken bir çok insan sonradan yaşadığı sorunlar ile bu duruma rastlayabiliyor.

Genç yaşlardan , ilerleyen yaşlara kadar devam eden bu durum vücudumuzda oluşacak bir çok hastalığın başlangıcı veya habercisi olduğu görülüyor. El titremeleri genellikle kişini korkması , stres, heyecan ,uykusuzluk gibi durumlarda normal insanlarda görülen durumlardır. Bunun aksine günlük hayatında herhangi bir duygu içerisinde olmayan kişilerde görülen el titremeleri anormal bir durum olduğunu gösterebilir. El titremeleri özellikle böbreklerin yetersiz çalıştığı veya görevini tam anlamı ile yapmadığında verdiği tepkilere dayalı olarak görülen belirti olduğundan doktorların ilk olarak böbrek teşhisi için tahliller yapmaktadır.


el-titremesi

50-60 yaş arası insanlarda görülen parkinson hastalığının en büyük belirtisi olan el titremeleri , elinizi masa üzerine dahi koyduğunuzda görülen titreme ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşın getirmiş olduğu bu hastalık için herhangi bir tedavi olmadığından kişi bu durum ile yaşamaya alışmalıdır.

Genç yaşlarda görülen el titremeleri kişinin psikolojik yapısına göre değiştiğinden stres, heyecan , sıkıntı gibi durumlarda kendini belli eder. El titremesi görülen kişilerde vitaminsizlik, ırsi hastalıklar ,guatr gibi hastalıkların başlangıcının habercisidir.

Genç yaşlarda görülen el titremesinin nedenleri ortaya çıktıktan sonra buna bağlı olarak tedavi sürecine girilebilir. Tedavi için hastalığın nedenlerine bağlı olarak verilecek tavsiyeler ve ilaçlar ile bu durumdan kısa sürede kurtulmanız mümkün olabilir. Rahatsızlığın tekrar ortaya çıkmaması için bu duruma neden olan sorunları ortadan kaldırmanız gerektiği gibi doktorların tavsiyesine de uymanız gerekmektedir.

Psikolojik olarak da ortaya çıkabilen el titremesi için ilk olarak psikolog eşliğinde uygulayacağınız tedavi yöntemleri ile sorunu çözebilirsiniz. El titremesi günlük hayatı olumsuz etkileyen faktörler arasında olduğundan genç yaşlardaki kişiler için büyük tehlikeler de doğurabiliyor. El titremesinin nedeni olan psikolojik olarak etkilemesi kişinin bu durumdan kurtulmasının yanında psikolojik rahatsızlıkların da daha ciddi boyutlara ulaşmasını sağlar. Stresten uzak bir hayat yaşamanız el titremesinin ortaya çıkmasını engellediği gibi diğer rahatsızlıklara karşıda meydan okur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.