Android Telefonlarda DNS Nasıl Değiştirilir ?

dns-degistirme

Android telefonlarda dns işlemi , android telefonlarda ağ ayarları , android telefonlarda dns işlemi , ios dns değiştirme , android dns değiştirme işlemi , 

Yasaklı ve giriş yapılması mümkün olmayan sitelere giriş yapmanız için bağlantılarınızın DNS ayarları değiştirerek giriş yapmak mümkün olabiliyor. DNS ayarlarını değiştirmek genellikle bağlantının yapıldığı modem üzerinden gerçekleşmektedir. DNS genellikle ülkelerin kullanmış olduğu statik ip olarak belirlendiğinde ve yasaklanmış olan sitelerin ülke bazın bir yasaklama söz konusu olduğundan DNS değiştirerek giriş yapılamayan sitelere girmek mümkün olmaktadır.

DNS değişikliği yapılan modem üzerine yani wifi ile bağlantısını sağladıktan sonra telefonunuz üzerinden de bir kaç işlem yapmanız gerekiyor. Android telefonlar ile yasaklı sitelere giriş yapmanız için ayarlar ve kablosuz ayarlar seçeneklerine tıkladığınızda bağlı bulunduğunuz modemlerin listesi çıkacak. Bu listede bağlı olduğunuz modem üzerine basılı tutarak “ağı değiştir” seçeneğine tıklayarak açılan pencerede “gelişmiş” seçeneğine tıklayın.dns-degistirme


İP seçeneği DHCP olarak seçili olduğu görülecektir. Bunu değiştirerek “Statik İp” olarak seçtikten sonra DNS 1 ve DNS 2 seçeneklerine girmek istediğiniz DNS numaralarını girin. Genellikle ülkemizde google DNS’leri olan 8.8.8.8 – 8.8.4.4 kullanılmaktadır.  Bu bilgileri girdikten sonra internet bağlantınızı kapatıp tekrar açtığınızda yasaklı olan sitelere de giriş yapabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra giriş yapacağınız internet sitelerinde yoğunluğa bağlı olarak yavaşlama hissedebilirsiniz. En hızlı şekilde DNS kullanmak istiyorsanız eğer DNS değiştirici programlar kullanabilirsiniz. Hot Spot Shield adı ile kullanıcılarına ücretsiz olarak DNS hizmeti veren program sayesinde android telefonlarınızdan hızlı bir şekilde yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Ülkemizde çok sık karşılaştığımız yasaklı siteler insanların sosyal olarak faydalandığı siteleri de kapsamaktadır. Günümüzde internet sitelerinin kapanması kolaylaştığı gibi kısa sürede kapanan bir çok internet sitesi ile karşılaşabilirsiniz. Yasaklı sitelere DNS ile giriş yapabildiğiniz gibi bunun herhangi bir hukuki cezası yoktur. İnsanların internet üzerinde özgür bir şekilde gezinmesi kadar doğal bir durumu yoktur.

Meclise kadar giden yasaklı internet tartışması ile geçtiğimiz günlerde insanların en çok kullandığı twitter gibi sosyal paylaşım siteleri dahi yasaklanarak girişleri engellenebiliyor. Engellenecek olan web siteleri 24 saat içerisinde karara bağlanarak kapatılması da mümkün olmakta.

DNS işlemini değiştirmek için internet bağlantınızın olması ve statik bir ip sahibi olmanız yeterli olacak. Bu ip değişmeden internetin çıkış yaptığı DNS portları üzerinden çıkış yaparak güvenli bir şekilde istediğiniz adrese giriş yapabilirsiniz.

 

“Android Telefonlarda DNS Nasıl Değiştirilir ?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.