Hamileyken Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir Mi?

gebelikte-sac-boyama

Gebelikte saç boyama zararlı mı ? , Gebelikte saçları boyatmanın zararları , hamile olan kişi saçlarını boyar mı ? , Gebelikte hangi saç boyası , gebelik boyama çeşitleri , gebelikte boyama ,hamileyken öksürmek bebeğe zarar verirmi,  hamileyken kusmak bebeğe zarar verirmi,  hamileyken korkmak bebeğe zarar verirmi,  hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi,  gebelikte öksürük bebeğe zarar verir mi,  hamilelikte hapşırmak bebeğe zarar verir mi,   

Gebelik sürecinde vücuda ulaşan kimyasal maddeler bebeğin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar ile bu sonuç net bir şekilde açıklığa kavuşmuştur. Boyanın içerisinde bulunan kimyasal maddeler saç bölgesinden direk olarak vücuda ulaştığı için daha riskli boyutlara ulaşıyor.

Özellikle anne adaylarının herhangi bir maddeye karşı alerjisi olması veya gebelik durumunda alerjik reaksiyonların çok rahat bir şekilde tepki göstermesinden dolayı , boyaların içerisinde bulunan koruyucu maddeler alerjiyi tetiklemektedir. Bu direk olarak bebeklere zarar vermese de anne adaylarını olumsuz şekilde etkilemektedir.


Gebeliğin ilk evrelerinde bu gibi kozmetik ürünlerin kullanımı daha az seviyelerde olması veya gebelikten önce saçların boyandıktan sonra doğuma kadar herhangi bir kimyasal madde içeren saç boyaları , kozmetik ürünleri gibi zarar verici maddelerden uzak durulmalıdır. Doğumdan sonra normal hayata dönüş olacağı için bu işlemlere tekrar uygulayabilirsiniz.gebelikte-sac-boyama

Günümüzde saç boyası kullanan bir çok kişinin yaşadığı sorunlar genel olarak alerjik reaksiyonlardır. Bu durum gebelik sürecinde iki kat arttığı için alerjinin etkileri direk olarak bebeğe de geçmektedir. Boyanın içeriğinde bulunan maddeler genellikle daha etkili ve içeriğinde bulunan ph değerleri yüksek olduğundan etkileri de haliyle büyümekte.

Kullanacağınız boyanın da kalitesi ve içeriği çok önemli. Boyama seçimine dikkat etmeniz gerektiği gibi aynı şekilde bebeğinizi de düşünmelisiniz. Alacağınız boyanın kaliteli olması ve alerji gösterecek maddeler içermemesi gerektiğinde bu işleme başvurmadan önce doktorunuza danışmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Saçlarınızı boyatma ihtiyacı duyuyorsanız ve boyamanız gerektiğini düşünüyorsanız bilinen en eski yöntemlerden biri olan kına tercih edebilirsiniz. Kına içerisinde bulunan maddeler ile boyama işlemi yaparak gebeliğinizi riske atmamış olacaksınız.

Gebelikte saç boyama zararlı mıdır? sorusuna yapılan bu açıklamalar ile netlik kazanmıştır. Bu zararlar sadece boya için geçerli olmadığından kullandığınız kozmetik ürünlerinin tamamında bu risk her zaman vardır. İçeriğinde bulunan maddeler direk olarak vücuda girdiği için sorun teşkil etmekte.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.