Kullanılmayan Banka Hesapları Nasıl Kapatılır?

banka-isletim-ücretleri

Bankaların müşterilerinden almak için yeni bir yol başvurması ile birlikte banka hesaplarında 180 gün boyunca herhangi bir hareket olmaz ise kapatılacağı haberi bir çok medyada söylendi. Banka hesaplarını kullanmayan müşteriler içerisinde para olsa dahi kapatılacağından dolayı bir çok kişi bankalara hücum ederken iş yerlerinden de izin almak zorunda kalabiliyor. Hesaplarını kullanmak isteyen vatandaşlar ise hesaplarına para giriş çıkışı yaparak hesaplarını kullanmaya devam edebiliyorlar. Banka hesabınızda para var ise ve sizin haberiniz olmadan kapanırsa ilk olarak tüketici haklarına giderek dilekçe vermeniz gerekiyor.

Zira bankalar müşterilerine bildirimde bulunduğu halde hesaplarını kullanmayan vatandaşların herhangi bir hak talep etme söz konusu olmuyor.banka-isletim-ücretleri

Ayrıca kullanılmayan hesaplar adına 30 gün boyunca bildiri yapan bankalar , müşterilerin bu hesapları kullanmadığı ve kapatmadığı taktirde hesap işletim ücreti adı altında belirli bir kesinti yapacağını da duyuruyor. Bu durumda hesap işletim ücreti kesilen hesaplarda , tüketici haklarına dilekçe verseniz dahi paranızı geri alamıyorsunuz. Bunun nedeni ise bir çok mecrada bu işlemin yapılması ile ilgili bildiri bulunması olarak karşınıza çıkabiliyor.


Banka hesaplarınızı toplu bir şekilde kapatmanın yolu olmadığı gibi banka şubelerine de gitmenize gerek yoktur. Bu haberin duyulması ile birlikte bir çok kişi izin alarak şubelere akın etmiş ve Tüketiciler derneğinin telefonlarını kilitlemişlerdir.

Hesabınızın bulunduğu şubenize dilekçe yazarak ve fax ile ulaştırarak hesabınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Bankalar ile işletim ücretleri ve kesintiler hakkın sorun yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken noktalar ;

İlk olarak bankanın size bildirim yapmadan herhangi bir kesinti veya ücret alma hakkı yoktur. Bunun için size gönderilen sms veya mailleri dikkatli bir şekilde okumalısınız. Aksi taktirde tüketici haklarına başvurarak hakkınızı savunabilirsiniz.

Hesap sahibi olan kişilere bildirimlerin ulaşması için ve çıkacak sorunlardan haberdar olmanız için bankalarda bulunan iletişim bilgilerinizin mutlaka güncel olmasına dikkat edin.

Banka hesabınız olup olmadığını bilmiyorsanız mutlaka banka ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Hesaplarınızı kullanmasanız dahi açık bir hesabınız var ise yıllık 100-120 TL arasında hesap işletim ücreti adı altında kesintiler ile karşılaşabilirsiniz.

Tüketici dernekleri ise bu gibi kuruluşların yapmış olduğu işlemlere karşılık veremezken sadece vatandaşlara uyarıda bulunarak önlem alması söyleniyor.

Bankaların bir çok müşterisinden bu şekilde kesintiler yaparak insanların ekonomisine elini atması ise bir çok kişi tarafından tepkiler ile karşılaşılıyor. Bu durumda hakkınızı savunacağınız tek yer olan tüketici haklarına giderek yaşadığınız sorun ile ilgili dilekçe verebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.