Bebeğinizin Bezini Nasıl Değiştirmeli? Bez Pişikleri Nasıl Önlenir ?

bebeklerde-pisik-tedavisi

Yeni doğan bebeklerin ilk haftalarda sıklıkla bezlerini değiştirmeniz gerekir. İlk doğumdan itibaren bebeklerin idrar torbaları küçük olduğundan aldığı sıvı besinleri sürekli olarak dışarı çıkartmasına neden olur. Uzun süre ıslak ve pis kalması bebeğin bezlenme kısımlarında tahriş ve buna benzer kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Her yemek yedikten sonra kontrol ederek bebeğin altını ıslatması ile birlikte hemen değiştirmeniz önerilir. Zamanla normale dönecek olan bu durumda bebeğiniz altını pisletmek yerine tuvaleti geldiğini anlayarak gerekli önlemleri alacaktır.bebeklerde-pisik-tedavisi

Bebek Bezi Değiştirmek için ;

Öncelikle kuru ve yumuşak bir zemine bebeğinizi yatırın. Bezleme işlemini yaparken kullanacağınız malzemelerin yanınızda bulunmasına dikkat edin.

Eski bezi çıkartmak için öncelikle kenarlarında bulunan bantları çıkartarak pislediği bölgeyi görecek şekilde açın. Pislenen bölgeleri ıslak mendil ve buna benzer yaş bezler ile temizleyerek bezi çıkartın.

Bezlemeden önce tahriş olmuş veya kızarıklık gördüğünüz yerlere mutlaka pişik kremi sürün.


Bebeğin altı temizlendikten sonra ayakların havaya kaldırarak temiz bezi altına sererek ayaklarını bırakın. Bebeğin bezleme esnasında rahat duracak şekilde oyalamanız işinizi daha kolay ve rahat yapmanızı sağlayacak.

Temiz bezin bantlarını yapıştırdıktan sonra elbisesini giydirerek hazır hale getirebilirsiniz.

Bebeğinizin pişik olması durumunda kullandığınız bezin büyük önemi vardır. Çok sıkı veya çok bol bezler  neden olduğu içi bez seçimine dikkat etmelisiniz.

Bebek bezi alırken yaşına ve vücuduna uygun olan bezleri seçmeye özen gösterin. Bebeğinizin vücut yapısı normalin üzerinde ise bezlerin üzerinde bulunan yaş sınırlamalarına çok fazla takılmayın. Deneme yanılma yöntemini kullanarak doğru bebek bezini seçebilirsiniz.

Bebeğinizin altını ıslatmasından dolayı oluşan pişikleri tam anlamı ile önlemeniz mümkün değildir.Pişikleri azaltmak için ve bebeğinizin rahatsız olmasını ortadan kaldırmanız için bir takım önleyici yöntemler kullanabilirsiniz.

Pişik olmasını önleme ;

Bebeğinizin altını ıslatmasını beklemeden sık sık bez değiştirin.

Altını ıslattıktan sonra kuru veya nemli olmamasına dikkat edin.

Bebeğinizin altını değiştirirken bir süre havalanmasını sağlayın.

Kullandığınız bezin kalitesine göre de değişkenlik gösteren bu duruma kullanacağınız bezlere dikkat ederek kullanın.

Altını değiştirmeden önce pişik olan kısımlara pudra yerine koruyucu kremler kullanın.

Pişikler her bebekte olduğu gibi bezleri yıkarken kullandığınız deterjanlardan bile kaynaklanabiliyor. Pişikler sürekli olması halinde mantar enfeksiyonlarına kadar giderek kötü sonuçlar doğurabilir.

Pişik olan bebeğe yapılması gerekenler ;

Bebeğiniz pişik olduktan sonra onu rahatlatmak ve önlemek için yapmanız gereken bir takım işlemler bulunuyor. İlk olarak bebeğinizin altını değiştirirken kullandığınız kremleri doğru ve bol miktarda masaj yaparak uygulayın.

Cildi çok hassas ve sürekli olarak pişik sorunları ile karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Kullandığınız kremlerin kaliteli olması ve doktor kontrolünde verilmesi daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.