İnsanlar Neden Ağlar ? Ağlamak Faydalı Mıdır ?

İnsan vücudunda bulunan endorfin bir çok duygusal hislerimizi ortaya çıkartan psikolojik bir hormondur. Endorfin seviyesi yükseldiği zaman ağlamak ve gülmek gibi algıları ortaya çıkartabiliriz. Gülmek insan sağlığını olumlu yönde etkileyen faktör olduğu gibi ağlamakta aynı ölçüde fayda sağlamaktadır. Genellikle üzücü olaylar ile etkilenen kişilerin endorfin salgılaması fazlalaştığında gülmek bazen ise sevindiğimiz bir olay olduğunda ağlamak gibi biyolojik etkenlere bağlayan durumlar ortaya çıkabilmektedir. Gülmek gibi ağlamakta insan vücudunda büyük etkilere sahip olan bir eylem olarak bilinmekte.

Endorfin salgılama ile vücudumuzda bulunan ağrılar ve üzücü haberlerden sonra vücudumuzda bulunan değişimler biraz olsun azalır. Üzüldüğümüz ve sevindiğimiz durumlarda endorfin seviyesi yükseldiği için herhangi bir şey hissetmeyiz. Bu ağrıların azalmasına hatta yok olmasına , normale döndüğünde ise tekrar oluşmasına neden olan hisdir.

Duygusal olarak yaşadığımız hisleri içimizde tutmadan dışarıya vurmak her zaman için yararlı olduğundan bunu endorfin ile rahat bir şekilde dışarıya vurabiliriz. Dışarıya çıkartmanın bu anlamı ise ağlamak veya gülmek ile ortaya çıkmaktadır. İnsanların üzüldüğünde ağlamak gibi bir eylemde bulunması onu her zaman için rahatlatır. Aynı şekilde duygulandığınız da ortaya çıkan endorfin ile ağlamakta bir o kadar faydalıdır.


Ağlamanın en büyük nedeni üzüntü ve acıdır. İnsanlar bu gibi durumlarda ağladıktan sonra kişinin üzerinde bir rahatlama , halsizlik ve uyuma isteği uyandırır. Bu gibi eylemler sonucunda kişi üzüldükten sonra kötü bir eylem içerisine girmemesi için oldukça faydalıdır. Genellik üzüntü hallerinde kişiler çevresine ve kendisine çeşitli zararlar verebilir. Psikolojik olarak da etkili olan ağlama sonucunda ki evre genellikle kişinin sakinleşmesi ile sonuçlanmaktadır.

Sevinme veya üzüntü sonucunda ağlama ile gözyaşlarının dışarıya çıkması ile sonuçlanmaktadır. Göz yaşlarında bulunan toksin maddesi ile gözlerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu eylem sonucunda gözyaşları ile gözlerde bulunan mikropları ve diğer yabancı maddeler temizlenmiş olur.

Gülmek ve sevinmek gibi eylemlerin cinsiyet ayrımı olmadığı gibi erkeklerinde ağlaması konusunda bir neden yoktur. Erkeklere oranla kadınların daha duygusal olduğu bilindiğinden kadınlar daha çok ağlayabilir. Erkeklerin duygusal yapısından dolayı ortaya çıkan ağlama eylemi de kadınlara göre daha azdır.

Ciddi bir hastalık nedeni ile sürekli olarak ağlama hissene kapılıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak tedavi olmanız gerekir. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan büyük sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilmektedir.

 

 insanlar neden ağlar, ağlamanın faydaları , ağlama hissi nedir , ağlamak neden olur, ağlamanın nedenleri ,ağlamanın zararları , ağlarken kan gelmesi , göz yaşı nasıl olur, göz yaşı kuruluğu , göz yaşlarındaki madde, göz yaşı neden akar, 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.