Ebola Hastalığı Nedir ? Ebola Virüsü Tedavisi Nelerdir ?

ebola-virusu

ebola-virusuEbola virüsü adını Afrika’da bulunan bir nehirden almaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan ebola virüsü önlem alınmadığında kötü sonuçlar doğurabilir. Çok hızlı bir şekilde bulaşması ile günümüzde bir çok kişi bu hastalığa yakalanıp hayatını kaybetmiştir. Özellikle Afrika ülkesinde bulunan insanlar bu virüs ile hayatını kaybetmektedir. Dünya sağlık örgütünün kararı ile 4. risk grubunu oluşturan bir hastalıktır. Tehlikeli bir hastalık olan ebola virüsünün belirtileri yüksek ateş, ishal , kanama ve deride dökülmeler meydana getirir. Ebola virüsü insan vücudunda ve ipliksi bir yapıdadır. Yaklaşık olarak 80 cm boyunda insan vücudunda dolaşan bu virüs bazı organları ele geçirerek işleyişini durdurur.

Dünya’da ilk olarak 1976 yılında yine afrika ülkelerinde görülen bu hastalık genellikle maymunlar ve yarasalar arasında bulaşmaktadır. Bu canlıların etini yiyen insanlara da kısa sürede bulaşan hastalık bir çok kişinin canını kısa sürede almaktadır. Bu hastalıkla mücadele eden doktorlarında virüse yakalanarak hayatlarını kaybettiği bilinmektedir. Günümüzde tekrar ortaya çıkan bu hastalık ile afrika ülkesinde karantina ilan edilerek ülkeye giriş ve çıkışların durdurulduğu görülmekte.


Ebola hastalığına yakalanan kişi de ilk olarak yorgunluk ve halsizlik, yüksek ateş , kas ve boğaz ağrıları görülüyor.  İkinci evresine geçen hastalık iç ve dış kanama göstererek ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Hastalık havadan bulaşmadığı için bulaşma süresi diğer tehlikeli hastalıklara göre daha uzun sürebiliyor. Hastalığı taşıyan kişinin vücuduna, kanına ve diğer eylemlerine dokunma sonucunda hastalığı kapma durumu meydana gelebiliyor. Bu hastalığa yakalanıp da gömülmek için mezarlıkta tenine dokunulması ile de geçmektedir.

Ebola virüsüne yakalanan kişide ciddi boyutlarda kanama görülebiliyor. İç kanama oluşmasından dolayı sıvı kanın dışarı akması için vücudunuzda bulunan bütün deliklerden kan dışarı doğru akmaktadır. Bu durum hastalığın ikinci evresi olduğundan kişide görülmesi halinde herhangi bir tedavi durumu söz konusu olmuyor.

Kısa sürede kişinin hayatını kaybetmesi ise bu virüsün beyaz kan hücrelerini yok ederek bağışıklık sistemini çökertiyor. Bu sayede kan ihtiyacı karşılanmadığından vücut, virüslere karşı savaşamayarak organların iflas etmesine doğru gidiyor.

Virüsün belirli bir tedavisi yok. Bilim insanları bu hastalık için çalışmalar sürdürse de bu hastalığa yakalanan kişiye ilk olarak serum bağlanıyor. Geçici bir yöntem olsa da hastalığa yakalanarak tedavi olan kişi sayısı yok.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.