Lise Takdir ve Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır ?

takdir_tesekkur_belgesi

Takdir ve teşekkür belgeleri ilköğretim 4. sınıftan itibaren öğrencilere verilen başarı belgesidir. Öğrencilerin bu belgeyi almaları önemli olduğu gibi derslerinde başarılı olması da gerekmektedir. Yıl sonunda karnelerinde gelen notların ortalamalarına göre verilen bu belgeler öğrencilerin başarılı olduğunu gösterene kanıtlardır. 4. Sınıftan itibaren başarılı olan öğrenciler bu belgeler ile ödüllendiriliyor. Aynı zamanda başarılı olan öğrencilerin bu belgeler ile başarısını göstermesi bir unsur olarak görülmese de halk arasında başarılı olduğunu gösteren unsur olarak kabul edilebiliyor.

takdir_tesekkur_belgesi

Taktir ve teşekkür belgesi nasıl hesaplanır ? 

Hesaplama işlemi karnede gelen notlar ve işledikleri ders saatlerine göre değişmektedir. Hesaplama mantığı tüm sınıflarda aynı olduğu gibi herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan taktir teşekkür hesaplamasını yapabilirsiniz.


Teşekkür belgesi , takdir belgesinden daha düşük olduğu için belirlenen puan üzerinden hak ettiği belgeyi kazanabilir.

Teşekkür belgesi hesaplama ; Yıl sonunda karne üzerinden bakarak tüm ders kredilerinin ve derslerden alınan notun çarpılması ile çıkan notların haftalık ders saatlerine bölünmesi ile hesaplanır.

Örneğin ; Matematik dersi 4 kredi ise , öğrenci notunuz 90 ise 4×90 =360 olarak hesaplanır. diğer derslerde aynı şekilde toplanarak derslerin toplam kredisine bölünerek kazanılan puan ortaya çıkar.

70-85 arasında puan alan öğrenciler teşekkür ,

85-100 arasında puan alan öğrenciler ise takdir belgesini almaya hak kazanmışlardır.

İlköğretim veya lise fark etmeden tüm alanlarda takdir ve teşekkür hesaplama işlemi bu şekilde yapılır. Unutmamanız gereken nokta ise kredi vermeyen derslerin bu hesaplamaya dahil edilmemesidir. Kredi notu 0 etkisiz olan dersler herhangi bir etki göstermeyecektir.

Bu işlemi yapmanız için geliştirilen takdir ve teşekkür hesaplama robotları ile uğraşmadan notlarınızı karşınıza alarak hesaplayabilirsiniz. Öğrencilerin hayal kırıklığına uğramaması için önceden bilmediğiniz notlar ile hesaplama yapmamanız . Sınavlardan aldığınız notların sonucu ile yıl sonunda göreceğiniz notlar birbiri ile uyuşmayabilir. Notlarınızdan emin değilseniz eğer tahmin ettiğiniz ders notunun biraz altında sonuçlar yazarak hesaplayabilirsiniz.

Ders notlarının kesinleşmesi genellikle yıl sonunda görüldüğü için en iyi hesaplama şekli karne üzerinde yapılmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.