Facebook Etiketleme Virüsü Çözümü ( Resimli )

facebook-oyun-istekleri

Facebook Etiketleme Virüsü Çözümü ( Resimli )

Facebook kullanıcılarının son zamanlarda en çok yaşadığı sıkıntı olan etiketleme virüsü ile uygunsuz içeriklerin sayfanızda çıkmasını istemiyorsanız yönergeleri takip edebilirsiniz. Ticaret amaçlı yapılan ve tek bir tıklamanız ile bilgisayarınıza giren virüs sayesinde , facebook arkadaş listenizde bulunan belirli kişileri otomatik olarak etiketleyerek sayfalarında paylaşmasını sağlayan içerikler çıkmaktadır. Bu içerikler bazen uygunsuz olarak karşımıza çıktığında can sıkıcı bir durum olabiliyor. Merak uyandıran ve bu içerikleri gören arkadaşlarınız da tıklayarak onlarında aynı duruma düşmesini sağlayan bir virüs olmaktadır.

Facebook üzerinden hızla yayılmasının nedeni ise gönderilen içeriğin merak uyandırıcı olması ve bir çok kişiye hızlı bir şekilde ulaşmasından kaynaklandığı görülmektedir. Ticaret amaçlı yapılan bu virüslere facebook tarafından çözüm bulunsa da kısa süre sonra farklı yöntemler ile tekrar yaygınlaşmaya başlamıştır.

Virüslerin facebook hesabınızı ele geçirmesinin nedenleri arasında ilk olarak kabul ettiğiniz uygulamalar neticesinde size ulaşmaktadır. Uygulamaya katılmanız için karşınıza çıkan şartları kabul etmeniz halinde facebook profilinizde sizin adınıza bir çok işlem yapabiliyor. Özellikle gösterildiği halde kabul eden kişiler ise etiketleme virüsüne yakalanmış oluyor.

Bu sorunlar ile karşılaşmamanız için öncelikle karşınıza çıkan ,güvenilir olmayan uygulamalarakatılmamanız / izin vermemeniz gerekiyor. Güvenmediğiniz linklere tıklamadan önce bir kez daha düşünmeniz gerektiğini unutmayın.  Zira tıkladığınız link otomatik olarak bilgisayarınıza indirdiği virüs ile sizi tamamen ele geçirmiş olacak.


Etiketleme virüsünden kurtulmak için yapılması gerekenler ;

İlk olarak virüsün bulaşma nedenini bulmalısınız. Facebook profilinizde buluna uygulamalar vasıtası ile etiketlediğinizi düşünüyorsanız Ayarlar > Hesap Ayarları > Uygulamalar sekmesinin altında göreceğiniz uygulamaları kaldırarak çözüme ulaşabilirsiniz.

facebook1

 

Kullandığınız tarayıcının eklentilerinden kaynaklı olduğunu düşünebilirsiniz. Kullandığınız tarayıcının eklentiler kısmına girerek haberiniz olmadan otomatik olarak çalışan eklentileri devre dışı bırakabilirsiniz.

eklenti

Facebook profilinizde bulunan ayarları tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sizin güvenliğiniz için geliştirilen özellik sayesinde sizin bilginiz olmadan etiket yapılmasını ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Gizlilik ayarları >Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları > Zaman Tünelime Kimler Bir şey Ekleyebilir seçeneğinden Sadece Ben seçeneğini seçerek profilinizi güvene alabilirsiniz.
facebook2

 

Bu işlemleri uyguladıktan sonra profilinizde gördüğünüz linkleri tıklamadan önce bir kez daha düşünün. Profilinize kabul ettiğiniz uygulamalar ile otomatik olarak etiketlenme , otomatik olarak gönderilen facebook mesajları gibi aldatıcı ve bir o kadar inandırıcı virüsler ile karşılaşmanız mümkün olabilir.

Son olarak yaygınlaşan otomatik gönderilen facebook youtube virüsüne de dikkat etmelisiniz. Zira kabul ettiğiniz bir uygulama sonucunda arkadaşlarınıza gönderilen otomatik mesajlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.