Acil tıp teknisyeni nasıl olunur ?

Acil-Tıp-Teknisyeni

Acil-Tıp-TeknisyeniSağlık bakanlığı tarafından tescil edilmiş olan okullarda eğitim süresi boyunca başarılı olup mezun olan kişiler tıp teknisyeni olarak görev alır. Kazaya uğrayan hastaların ilk müdahalesini yapmakla görevli olan ve yaralıların hastanelere en hızlı şekilde taşınmasında görevli olan acil tıp teknisyenleri hayat kurtaran görevli personellerdir. Kaza geçiren hastanın olay yerinde tekrar hayata dönmesi veya durumunun daha kritik boyutlara  ulaşmasını engelleyecek müdahaleler de bulunması için belirli bir eğitim planlamasından geçmesi gerekmektedir. Bu eğitimleri de sağlık bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı ortak çalışması ile açılan sağlık meslek liselerinde 4 yıl eğitim gördükten sonra mezun olan kişilerden oluşmaktadır.

A.T.T olarak bilinen acil tıp teknisyenlerinin aldıkları eğitimleri yerine getirecek bir çok olay ile karşılaşabilmektedir. Ülkemizde 112 acil servis ambulanslarında ve hastanelerde karşılaştığımız bu kişiler hayat kurtarıcı müdahaleleri ile sağlık alanında önemli bir yere sahiptir.

Acil Tıp Teknisyeni Ne  Yapar ?

Olay yerinde bulunan hastalara ilk müdahaleyi yapmakla görevlidir. Suni solunum , kalp masajı , serum gibi fiziki müdahalelerde bulunur.

Yaralının olay yerinden ambulansa taşınması ve hastaneye sevki ile ilgili yaralının taşınması için uygun teknikleri kullanmak,


Kırık , çıkık , burulma gibi durumlarda hastanın doğru bir şekilde kontrol altında hastaneye ulaştırmasını sağlamak ,

Kanamalı yaralanmalarda , kanamanın durdurulması , tampon yapması gibi faaliyetleri doğru bir şekilde uygulamak ,

Mesleğinin vermiş olduğu bilgi ve birikimleri olay yerinde en iyi şekilde uygulamak ve uygulatmak ile yükümlüdür.

Acil Tıp Teknisyeni Olmak İçin Gerekli Özellikler 

ATT mesleği belkide dünyada yapılan en zor mesleklerden biridir. Hayatını kaybedecek olan birinin tekrar hayata dönmesi için yaptıkları müdahaleler doğru yapılmadığında kötü sonuçlarda doğurabiliyor.

Bu mesleği yapacak ola kişilerin att mesleğini en iyi şekilde icra etmesi için bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor.

Sürekli olarak karşılaşacağınız durumlarda ani ve hızlı bir şekilde karar verme yeteneğine ,

Bedenen güçlü ve sağlıklı bir şekilde olmanıza ,

Acil durumlarda hasta yakınlarına ve çevredeki insanlara karşı titiz ve iyi bir iletişim becerisine sahip olmanıza ,

Söylenenleri ve yazılanları hızlı bir şekilde okuma ve anlama özelliğine sahip olan kişiler ,

İnsanlara canı pahasına yardım etmekten keyif alan ve hoşlanan kişilerin bu mesleği seçmesi doğru olacaktır.

Acil tıp teknisyenliği için alacağınız eğitim en az 4 yıldır. Bu eğitim yıllarının son 2 yılında uygulamalı eğitim göreceğinizden birer stajer olarak maaş ile birlikte okulunuzda göreceğiniz eğitimler ile sonlandırabilirsiniz.

Kariyer imkanları da çok gelişmiş olan att mesleğini kamu kurumlarında icraa etmek istediğiniz KPSS sınavında başarılı olmanız gerekiyor. Özel hastane , poliklinik , özel ambulans hizmetleri gibi kuruluşlarda yetenekleriniz ve bilginiz dahilinde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

ATT çalışma ortamları genellikle dışarıda görev almaktadırlar. Çok nadir olarak hastane içerisinde çalışma imkanlarına sahip olan ATT düzenli bir çalışma saatleri yoktur. Vardiyalı sisteme bağlı olarak çalışan ATT özellikle gece vardiyaları daha uzun tutulmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.