2014 -2015 Yılında bedelli askerlik ne zaman çıkacak?

bedelli-askerlik-hizmeti

Bedelli askerlik Osmanlı döneminden günümüze kadar uygulanan ve belirli bir para karşılığı askerlik süresinin kısalması ile ortaya çıkan bir uygulamadır. Uygulamanın nedeni ise devletin ve ordunun maddi ihtiyacının karşılanması ve askere gidecek olan kişilerin normal hayatından feragat etmesini istememesinden kaynaklanmaktadır. Anayasa mahkemesinde de yer alan bu uygulamanın eşitliği ihlal etmediğine karar verilip yürürlüğe girmiştir.

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler 18 yaşından büyük olmalı ve en az 3 yıl yurt dışında çalışmış olması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan kişiler devlete ödedikleri belirli bir miktar para ile 21 günlük askerlik hizmetini tamamlayarak terhis olabiliyor. Bedelli askerlik hizmeti ülkemizde 10 kez uygulanmış ve ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. En son 2011 yılında uygulanan bedelli askerlik 30 yaşından gün almamış ve 30.000 TL ödeyerek askerlik görevini tamamlamış olarak kayıtlara geçmiştir.bedelli-askerlik-hizmeti

Ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile devlet başkanlarının uygulamayı başlatma nedenleri arasında örnek olarak 1999 yılında gerçekleşen Gölcük depremi ile ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Askerlik zorunluluğunu ortadan kaldırmak amacı ile yürürlüğe giren bedelli askerlik ihtiyaç duyulduğunda tekrar uygulanabilmektedir.


2014 bedelli askerlik ne zaman çıkacak sorusu ile en çok merak edilen konular arasında geliyor. Ülkemizde askerlik hizmetini bedelli şekilde yapmak isteyen binlerce kişinin olması ve başvurulara yoğun bir talep geleceğinden bedelli askerliğin yürürlüğe girmesi için bir neden olmadığını açıklayan yetkililer , gelecek yıllarda yapılması bekleniyor şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2014 yılında bedelli askerlik hakkında yargıtaya giden bir talep olmadığından seçimlerin sonunda net bir karar varılacağı ve bedelli askerliğin gelip gelmeyeceği netlik kazanacak. Seçim öncesi böyle bir çalışmanın olmayacağı görülürken seçimden sonra ülkenin gidişatına göre ve askeri personellerin yetersizliğine göre değerlendirme yapılacağı bekleniyor.

Özellikle askerliğin 12 aya düşürülmesi ve doğu bölgesinde yaşanan çatışmaların azalmasını ele alarak karar verecek olan yetkililer bedelli askerliğe çok sıcak bakıyor diyemeyiz.

İlk olarak 1927 yılında çıkan bedelli askerlik hizmeti günümüze kadar belirli aralıklar ile uygulanan ve bir miktar paranın devlete ödenmesi ile askerlik yapılmış duruma almak için bekleyen bir çok kişi , bedelli askerliğin ne zaman geleceği konusunda meraklı. Yetkililerin bedelli askerlik hizmetinin ne zaman geleceği konusunda detaylı ve net bir tarih vermediği önümüzdeki yıllarda Cumhurbaşkanı’nın vereceği karar ile ortaya tekrar çıkması bekleniyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.