Barista nedir,Barista ne iş yapar?

barista

baristaBarista nedir,Barista ne iş yapar?

Barista İtalyancadan gelen ve Türkçe’de okunduğu gibi söylenen bir terimdir. Barista ülkemizde bir meslek adı olması ile bilinen ve kafe gibi işletmelerde kahvenin hazırlanışı , sunulması ve kahve makinasının kullanımını sağlayan kişiye denir. Kahve denildiğinde ilk olarak akla gelen ülkeler arasında İtalya gelmektedir. En güzel ve lezzetli kahvelerin bu ülkede üretildiği dünyada bilinmektedir. İtalya’da üretilen kahvenin yapılışında ve sunumunda görevli olan kişinin barista olması bir çok ülkeye de bu kelimenin girmesi ile yaygınlaşmıştır.

Özellikle Türkiye’de kahve servisi ile işleyen yerlerin yoğunlaşmasından dolayı baristalık mesleği de ülkemizde oldukça fazla yaygınlaşmış ve yaygınlaşmaya devam etmektedir. Gıda sektöründe farklı bir meslek grubunu oluşturan baristalar adeta bir gurme görevini görürler. Yaptıkları kahvenin lezzeti ve sunumu ile ilgili eğitimler , yarışmalara katılan kişiler bu alanda kendilerini göstermektedir. Ülkemizde yüksek maaş alarak baristalık yapan kişi sayısı çok azdır. Bu mesleğin yapılışı kolay olarak göründüğünden ve verilen maaşın yüksek olmasından dolayı gerçek bir barista ustasını bulmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte baristalığın önüne geçen kahve makineları ile kahve yapmak çok daha hızlı ve kolay olduğundan baristalık mesleğinin önüne makineler geçmiştir. Yurt dışında gördükleri ilgiyi ülkemizde göremeyecek olan baristların çok ünlü mekanların dışında sıradan bir cafe’de yüksek maaşlar ile ve gerçek bir barista ustasının yeteneklerini göstermesine olanak sağlanmadığından ülkemizde bu mesleğin önü gelecek yıllara göre daha kapalıdır.

Barista ne iş yapar ?


Barista bulunduğu mekanda gelen müşterilerin isteği doğrultusunda gerçek bir kahve sunmayı amaçlar. Kullandığı kahve makinasının temizliği bakımı gibi görevler üstlenirken sunuma da ayrı bir önem vermektedirler. Son zamanlarda kahvelerin üzerine çizilen resimler , şekillerde buradan gelmektedir.

İyi Bir Barista Nasıl Olur ?

İyi bir barista yaptığı işin en ince ayrıntısına kadar bilen kişidir.  Kullandığı makineye tam olarak hakim olan ve gerekli kontrollerini yapabilen ,

Kahvenin ne zaman piştiğini , iyi bir köpük çıkartmanın inceliklerini ,

Kahvenin kaynama derecesi ve üzerindeki köpüğün kalıcılığını ,

Dünyada tüketilen kahvelerin ismini ve yapılış şekillerini ,

Üstelik kendine ait olan bir kahve menüsü olan kişiler iyi bir barista ustasıdır.

İyi bir barista olmanız için bu alanda eğitim veren kurslara da katılabilirsiniz. Son zamanlarda barista mesleği yaygınlaştığı için üstelik sadece cafe’de değil otel , restoran gibi işletmelerde de aranan bir eleman olduğundan bu mesleğin eğitimini veren kurumlar bulunmaktadır.

Aynı zamanda her yıl ismi bilindik olan cafeler arasında düzenlenen baristalık yarışmaları da ortaya çıkmıştır. Günümüzde kahve işletmelerinde , kahvenin üzerinde bulunan şekil çizme konusunda oldukça iyi olan kişilerde baristalık konusunda oldukça tecrübelidir.  Türkiye’de baristalık mesleğini en iyi icra edeceğiniz yer olarak Starbucks, Tchibo, Özsüt, Kahve Diyarı, Kahve Dünyası, Kahve Durağı gibi mekanları gösterebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.