Bağımlılık Yapan Mobil Oyunlar Nelerdir ?

oyun1

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mobil uygulamalar ve oyunlarda sayısı her geçen gün artıyor. Bu gelişim bazı durumlarda olumlu etkilerken bazı durumlarda kişiyi olumsuz etkilemektedir. Özellikle bağımlılık derecesine gelen oyun sektöründe bir çok oyun yer alırken bunlar arasında bir çok oyun kişinin hayatını olumsuz derece de etkilemektedir. Oyunların eğlenceli olması ve sürekli olarak kazanma hırsı ile geliştirilen bu oyunlar kişinin devamlı olarak oyunla ilgilenmesine yol açmaktadır. İnsan doğasında kazanma hırsı ön plana geldiğinde oyundaki kazanacağı puanları veya yüksek hedeflere ulaşmak için kullandığı hırsı ele geçirmektedir.

Oyun geliştiren firmalarında bu konuyu ele alarak gelişim gösterdiğinden günümüzde her zaman karşımıza çıkan bağımlılık yaratan oyunlar yer alabiliyor. Özellikle genç ve okul çağındaki çocukların bağımlılık derecesine gelen oyun sevdası geleceğine yönelik olumsuz etkiler gösterirken ailelerinde bu duruma karşı tedbir alacak konumları olmayabiliyor. Bilgisayar ortamında geliştirilen ve bağımlılık yapan oyunları engellediğiniz de bu kez mobil oyunlar ile karşılaşmanız muhtemel. Artık çok küçük yaşlarda kullanılmaya başlanan akıllı telefonlarda bağımlılık yapan mobil oyunlar ile karşılaşmanız her zaman mümkün olmaktadır.


Bağımlılık derecesine gelen oyun sektöründe insanların bazen eğlenmek ve zaman geçirmek için kullandıkları oyunlarda yer alıyor. Kendilerini çok fazla kaptırmadan ve günlük hayatını olumsuz olarak etkilemeyecek seviye de oynayan kişilere de rastlamak mümkün olabiliyor.

Bağımlılık Yapan Mobil Oyunlar Nelerdir ?

oyun1Temple Run ; Akıllı telefonlar piyasa da yerini almaya başladığında belki de ilk olarak bağımlılık yapacak derecede olan oyundur. 170 Milyondan fazla indirme sayısına ulaşan bu oyunu sadece mobil aygıtlar üzerinden oynayabiliyorsunuz. Oyundaki amacınız engelleri aşarak kontrol edeceğiniz karakter ile sonu olmayan bir puan ve yüksek derece kazanmaktır. Oyunun hiç bir şekilde sonu olmadığından sürekli olarak yeni rekorların çıkması ve insanların bu rekorları geçmesi için sürekli olarak oynama isteği ile ele alıyor. Oyundaki karakterin kontrolü kolay olduğundan ve çok kolay bir şekilde oyunu kaybettiğinizden dolayı kişinin stres  ve hırs metabolizmasını ele geçirerek tekrar oynama isteği yaratabiliyor. Oyun oldukça fazla kullanıcı olması ile ikinci versiyonun çıkmasına zemin hazırlamış, oyuna katılan yeni özellikler ve görsel olarak katılan zenginlikler ile yeni kullanıcılara ulaşmayı başarmıştır.oyun2

Subway Surfers ; Temple run ile benzer yapısı olan oyunda karakterinizi kontrol ederek yapacağınız kilometre ile kendinizi gösterebiliyorsunuz. Tren vagonları arasında koşan karakteri kontrol ederek karşınıza çıkan engelleri aşmanız ve karşınıza çıkan altınları toplayarak yeni özellikler kazanmanız isteniyor. Oyunda bitiş noktası olmadığından sürekli olarak yüksek puan almanız istenirken oyun içerisinde bulunan altınları toplayarak da daha rahat ve kolay bir oynama özelliği geliyor. Kazandığınız altınlar ile karakterinizi değiştirebilir, yeni kaykay satın alabilir ve oyun içerisinde bulunan ekstra özelliklere sahip olabilirsiniz. Bu özellikleri aldığınızda başarı puanınız daha yüksek olacağından kazanmak sizin için daha kolay olacak.

oyun4Candy Crush Saga; Dünya da milyonlarca kullanıcısı olan bu oyunun başarısı ise facebook ile bağlantılı olmasından kaynaklıdır. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan facebook arkadaşlarınız ile rakip olacağınız bu oyunda şekerleri kırarak ve size verilen görevleri yerine getirerek bölümleri geçebiliyorsunuz. Bölümlerin zorluğu her geçen zamanda daha da zorlaşacağı için bölümleri geçmeniz için kazandığınız hırs ile kendinizi oyuna teslim edebiliyorsunuz. Özellikle arkadaşlarınız ile paylaşacağını yeni rekorlar sizleri daha iyi tatmin edeceğinden bu oyunun bağımlısı olmanız için bir neden görünmüyor. Belirli bir noktada sizi ele geçiren bu oyunların asıl amacı olan ticaret de ortaya çıkacağından bazı bölümleri geçmeniz için artık para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Oyunun sizi ele geçirmesinin yanı sıra ekonomik olarak da ele geçirmesi yanlarına kar kalabiliyor.

Oyun bağımlılarının günlük hayatını olumsuz olarak etkileyecek bu oyunlardan kurtulmaları için öncelikle kendilerine bu gibi asosyal faliyetler yerine daha sosyal içerikli aktiviteler ile zaman geçirmeleri gerekir. Kendinizi uzak tutacağınız bu gibi oyunlardan kurtulmanızın tek yolu başka sosyal içerikli zaman geçirecek işler bulmanızdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.