Türkiye’de En Çok Yapılan Hakem Hataları

hakem-hatalari

hakem-hatalariDünya için futbol vazgeçilmezdir. Milli maçlar ,şampiyonlar ligi , uefa kupası , dünya kupası maçları hayatımız boyunca takip etmiş ve zevk ile izlemişizdir. Erkeklerin çoğunluk olarak izlediği futbol yorumlara açıl tartışılan kısacası sosyalleştirme de önemli bir payı vardır. Ülkemizde ise futbol aşk olarak belirtilir , bir takım taraftarı olan kişi oyuncuların doğum yıllarına kadar öğrenmek ve bilmek ister hiç bir maçı kaçırmadan hatta deyim yerinde ise gözlerini kapatmadan odaklanır.

Her şeyde olduğu gibi futbolda da hatalar, kural ihlalleri bulunmaktadır bunun başında ise hakem hataları bulunmaktadır. Hakem hataları çoğunlukla takımın gidişatını ilgilendiriyor hatta futbolcuyu oyundan soğutuyor. Teknik adamlar her maçtan sonra bir konuşmasında mutlaka hakem hatalarından bahsediyor. Kazanan takımda böyle bir şey söz konusu olmazken teknik adamların yenilgi için aradıkları bahaneler genel olarak hakemler oluyor. Böylece yapılan herhangi oyun dışı hareketlerde hakemlerin vereceği kararlarda çekinmemelidir. Tabi hakemi de etkileyen birçok etken vardır. Bunlar iç ve dış etkilerdir.


İç etkenler hakem hepimiz gibi bir insan ve duyguları , düşünceleri bulunmaktadır fakat işini yaparken hepsini bir kenara bırakmalıdır , yaptığı iş kader belirleyen bir faktör olduğu için profesyonel bir şekilde davranmalıdır. Dış faktörler ise futbolcular ve seyircilerdir. Futbolcunun hakem üzerinde oynama onu elde etmeye çalışmasıyla oluşur, seyirci bu hakem hatasında en büyük etkendir verilen herhangi bir karar seyirciyi kızdırabilir. Seyirci hakem ile ilgili bağırmaları hakemin yanlış karar vermesini sağlar.Hakem hataların engellenmesi için cezalar olması ve hakem gözlemcilerinin daha sıkı denetlemesi gerekir böylece zevkli , adaletli bir futbol ortaya çıkar.

Taraftarın hakem üzerinde baskı kurması da yanlış kararların verilmesine neden olabiliyor. Verilen bir kararın ardından taraftarın bağırarak tepki göstermesi hakemleri etki altına alarak sonrasında verecek kararı etkileyebiliyor. Avrupa ülkelerinde futbol anlayışı çok farklı bir boyutta olduğu için bu gibi durumlar ile karşılaşmak mümkün değildir. Özellikle hakemlerin , işlerini en profesyonel şekilde yapması ve hiç bir etki altında kalmadan oyunu yönetmesi ile sonradan çıkacak olan hatalar ve sorunları ortadan kaldırabiliyor.

Hakemlik statüsünde görev alan kişilerin eğitimleri ve yeteri kadar bilgi sahibi olması da gerektiğinden işinizi sadece 90 dakika bitene kadar değil maç sonrasında ve gelecek tepkilere karşıda kendini göstermelidir. Özellikle spor yazarlarının ve takım antrenörlerinin eleştirilerine karşı skunetini bozmadan gelecek maçlara yoğunlaşması gerekir. Hakemlerin hata yapmadan maç yönetmesi için öncelikle futbolcuların hakeme itiraz olaylarını en aza indirmesi gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.