Fethiye Kelebekler Vadisi Hakkında Bilgiler

kelebekler-vadisi

kelebekler-vadisiAdını 80 çeşit kelebekten alan kelebekler vadisi doğa turizminin en ihtişamlı yerlerinin başında geliyor. Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan kelebekler vadisi muhteşem bir doğa manzarası ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Doğal bir hazine olarak kabul edilen kelebekler vadisinde eşi benzeri olmayan doğa canlılarının yani kelebeklerin evi olarak kabul edilerek bu bölgede en ufak bir yapılaşma izin verilmemektedir. Kamp yapmak ve doğa turizminin en güzel yerlerinden biri olarak lanse edilen kelebekler vadisinde doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Kelebekler vadisine ulaşmak için öncelikle Fethiye üzerinden ölüdenize ulaşmanız gerekiyor. Ölü denize geldikten sonra yürüme mesafesi ile kelebekler vadisine ulaşmanız çok kısa sürecek. Ulaşım için öncelikle tekneler ile ölüdenize gelmeniz gerekiyor. Sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanan bu yere Fethiyeden kalkan tekneleri kullanabilirsiniz.


M.Ö IV yüzyıla dayalı olan yapısı ile insanların en çok ziyaret ettiği turistik yerlerin başında geliyor. Ülkemizde binlerce kişi bu yerin  varlığından bile haberleri yoktur. Kelebekler vadisinin iyi bir reklamı ve tanıtımı yapılmadan bilinmesi de mümkün değildir. Ulaşım sadece tekneler ile sağlandığı için ve sezonluk ziyaretçiye sahip olduğu için yerli halkın dışında turistlerinde tanıtıma ihtiyacı vardır.

M.ö Yüzyıllarda yerleşim yeri olarak bilinen kelebekler vadisinde o yıllara ait yerleşim yeri kalıntıları vardır. O yıllarda Faralya köyü olarak bilinen Kelebekler vadisi kanyonun hemen üzerinde yer alır. Günümüzde orada bulunan köyün ismi ise Uzunyurt olarak bilinmektedir.

Burada bulunan kelebeklerin çeşitlerinden dolayı dünya mirası olarak korunan bu bölgede en ufak bir kazı çalışması dahi  yapılması yasaktır. Kelebekler vadisinde bulunan 50 metre boyundaki şelalen akan suların direk olarak Akdenize döküldüğü görülmektedir.  Uzunyurt  köyünden başlanarak kanyonun etrafı bir rehber yardımı ile gezilir. Her yıl düzenli olarak geziler düzenlenen bu bölgeye her gün kalkan teknelerle ulaşmakta mümkündür.

Kelebekler vadisinde bulunan canlıları ve doğanın harika güzelliğini korumak için dernekler açılmıştır. Bu bölgede hizmet eden dernek her gün 500 kişiye konaklama imkanı sağlayan çadırlar kurarak hizmet vermektedir.

Kamp ve doğa turizminin en güzel yerlerinden birini oluşturan kelebekler vadisinde işletme dışında konaklamak mümkün değildir. Kelebekler vadisine günde 3 kez elektrik verilirken işletme tarafından sağlanmaktadır. Sıcak su ise güneş panelleri tarafından sağlanmaktadır. Bunların dışında belirli bir ihale ile alınan işletme her yıl binlerce kişinin doğa harikasını görmek ve keyifli vakit geçirmek için ziyaret edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.